Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron nebo Le Penová? Francouzi volí svého prezidenta

Emmanuel Macron a Marine Le Penová během televizní debaty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron a Marine Le Penová během televizní debaty. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ve Francii začalo rozhodující druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém má 47 milionů voličů rozhodnout o tom, zda vyhraje centrista a bývalý ministr hospodářství socialistické vlády Emmanuel Macron nebo krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová.

Podle průzkumů veřejného mínění by měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů. Předpovědi z prvního kola byly poměrně přesné a očekává se, že tomu tak bude i v druhém kole.

Volební místnosti se uzavřou na většině území v 19:00 SELČ. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00 SELČ. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními odhady přijít dříve, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat tyto údaje před uzavřením všech volebních místností.

Oba prezidentští kandidáti odevzdali hlas dopoledne. Volební účast se pohybovala v poledne pod 30 procenty, což je podobné jako před pěti lety.

Neočekává se, že by Le Penová měla ohrozit Macronovo vítězství. Vůdkyni nacionalistické Národní fronty, která měla sice v kampani před druhým kolem ostřejší nástup, ale které se i podle řady jejích spolustraníků nepovedla televizní debata s Macronem, přisuzují průzkumy 38 až 41 procent hlasů.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl velký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Totéž mohou nyní činit i francouzští voliči v evropských zemích.

Komu dá hlas dívka s lebkou? Francouzi volí prezidenta.
Francouzi volí prezidenta.

V případě svého vítězství se Macron chystá slavit na širém prostranství před budovou muzea Louvre a Le Penová v parku Vincennes na kraji Paříže.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisíc volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 tisíců policistů.

Stabilní účast

Volební účast ve druhém kole francouzských prezidentských voleb dosáhla v poledne 28,23 procenta, tedy jen o zhruba tři desetiny procenta méně než v prvním kole, oznámilo francouzské ministerstvo vnitra. Před 14 dny byla účast ve stejnou dobu 28,5 procenta. Podle médií je tak účast stabilní, a to navzdory prodlouženému víkendu, kdy Francouzi nemusejí v pondělí díky oslavám 72. výročí konce druhé světové války do práce.

Míra účasti v posledních třech volbách průběžně klesá. Před pěti lety činila kolem 80 procent, letos v prvním kole celkově dosáhla 77,8 procenta.

Dopoledne hlasovali všichni významní francouzští politici. Kromě Macrona a Le Penové také dosavadní prezident François Hollande a jeho předchůdce Nicolas Sarkozy. Poražený kandidát konzervativní pravice z prvního kola François Fillon volil v zastoupení a na veřejnosti se neobjevil. V pořadí čtvrtý zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak volit šel.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...