Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron pobouřil chválou Pétaina. Hrdina od Verdunu kolaboroval s nacisty

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Paříž Maršál Philippe Pétain zůstane dvojznačnou postavou francouzské historie – hrdinou od Verdunu i kolaborantem s nacisty. V době, kdy se francouzský prezident Emmanuel Macron potýká s prudkým poklesem popularity, vyvolal polemiku dotýkající se bolavé kapitoly historie země.

Šéf Elysejského paláce totiž před blížícím se stým výročím první světové války ocenil v projevu v Charleville-Mezieres maršála Philippa Pétaina, hrdinu z bitvy u Verdunu, ale zároveň kolaboranta s nacisty. Právě Charleville-Mezieres leželo na frontové linii první světové války mezi Francií a Německem.

„Pokládám za zcela legitimní, že oceníme maršály, kteří vedli naši armádu k vítězství. Maršál Pétain byl za první světové války skvělý voják,“ obhajoval Macron svůj údajný plán ocenit u příležitosti výročí šest maršálů.

Jeho slova ale vyvolala jak u opozice, tak ze strany francouzských židovských organizací ostré reakce.

„Pétain je zrádce a antisemita... Macrone, tentokrát je to příliš! Francouzská historie není vaší hračkou,“ napsal na Twitteru šéf krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie Jean-Luc Mélenchon.

Rozhořčení přišlo i od organizace Crif, jež zastupuje 400 tisíc francouzských Židů.

Elysejský palác tak couvl. „Pétain 10. listopadu oceněn nebude,“ citovala média nejmenovaný zdroj z paláce. Pocty se tak prý dočká jen zbylých pět maršálů, kteří jsou pochováni v pařížské Invalidovně.

Macron poté uvedl, že nechtěl v žádném případě zlehčovat Pétainovy zločiny za druhé světové války, ale chtěl, aby byla historie správně vnímána: „Nezapomínám na nic, ale také nic z naší historie nevymazávám,“ prohlásil stím, že proti antisemitismu bude vždy bojovat. Rozruch kolem Pétaina nazval „falešnou polemikou“ a řekl, že o individuálním ocenění maršála se nikdy nejednalo.

Z trestu smrti doživotí

Maršál Pétain se po bitvě u Verdunu, při níž zahynulo na 300 tisíc francouzských i německých vojáků, stal doma národním hrdinou, po němž pojmenovávali ulice ve městech po celé zemi. O dvacet let později se ale stal premiérem vlády, která sídlila ve městě Vichy, v části země, již nacisté neokupovali. Vichistická Francie s nimi však kolaborovala při deportacích židovského obyvatelstva do vyhlazovacích koncentračních táborů.

Pétain stanul po válce před soudem a za velezradu si vyslechl rozsudek smrti. Později ho ale tehdejší prezident Charles de Gaulle, jenž maršála dlouhou dobu obdivoval, zmírnil na doživotní vězení. Pétain zemřel 23. července 1951 ve věku 95 let během internace na ostrově Yeu, kde je také pohřben.

Emmanuel Macron není jediným francouzským prezidentem, který o Pétainovi mluvil pochvalně. Vedle výše zmíněného de Gaulla to byl i Jacques Chirac.

Bývalý starosta Paříže a později hlava státu v roce 2006 u příležitosti 90letého výročí bitvy u Verdunu řekl: „Jeden muž uměl rozhodovat tak, aby to vedlo k vítězství. Zůstává vítězem bitvy o Verdun. Tím mužem je Philippe Pétain.“ Vzápětí Chirac neopomněl upozornit, že po roce 1940 ten samý muž změnil svoji slávu za hanbu kvůli své kolaboraci.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...