3. června 2017 18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron s Módím v Paříži přislíbili dodržet závazky klimatické dohody z roku 2015

Francouzský prezident Macron a indický premiér Módí se zavázali, že jejich země... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Macron a indický premiér Módí se zavázali, že jejich země... | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Naréndra Módí se na sobotní schůzce v Paříži shodli, že jejich země i po odchodu Spojených států dodrží své závazky v celosvětové klimatické dohodě z roku 2015. Módí, jehož vlast je třetím největším producentem skleníkových plynů, již během páteční návštěvy Ruska přislíbil, že Indie bude pokračovat v plnění dohody.

„Ochrana prostředí a matky planety je věcí víry,“ řekl indický premiér na tiskové konferenci s Macronem. Oba představitelé se sešli poprvé od Macronova nástupu do prezidentské funkce, během schůzky ale podle Reuters neohlásili žádné nové smlouvy, dohody či záměry.

„Oba jsme přesvědčeni, že naše země musí učinit mnohé ve věcech ekologických změn a v boji proti globálnímu oteplování,“ prohlásil Macron. Již po čtvrtečním Trumpově oznámení, že USA opouští pařížskou dohodu, francouzský prezident řekl, že celosvětové ujednání o ochraně klimatu je i přes postoj USA nezvratné a neodvolatelné. Macron v sobotu řekl, že Francie hodlá své závazky v dohodě překonat.

Macron oznámil, že ještě před koncem letošního roku navštíví Indii, kde se chce zúčastnit summitu Mezinárodní solární aliance (ISA). Za touto skupinou, kterou tvoří přes 120 zemí, stojí Módí a jejím cílem je díky solární energetice snížit závislost na fosilních palivech.

Tématem Macronovy a Módího schůzky byl i boj proti terorismu. Oba chtějí spolupracovat v boji proti teroristům na internetu, do konce roku se chystají předložit konkrétní návrhy.

Reuters připomněl, že vztahy mezi Paříží a Dillí se v posledních letech výrazně prohloubily především ve vojenské oblasti, čemuž napomohla indická objednávka 36 francouzských stíhaček Rafale. Obě země rovněž jednání o rozvoji jaderné energetiky. Francouzská elektrárenská společnost EDF loni v lednu podepsala předběžnou dohodu o stavbě šesti tlakovodních jaderných reaktorů na západě Indie.

Módí a Macron pod jedním ze symbolu moderní Francie, Vítězným obloukem.
Indicko-francouzské vztahy jsou v poslední době vřelé. Dokládá to přátelský...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!