30. března 2018 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron se nabídl jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a Kurdy. Turci to odmítají

Emanuel Macron může sehrát roli prostředníka při rozhovorech mezi Kurdy a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emanuel Macron může sehrát roli prostředníka při rozhovorech mezi Kurdy a... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francie se nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) a Tureckem. Turci během pátku francouzskou nabídku odmítlo s tím, že tento krok je jasnou známkou podpory teroristů.

Macron se ve čtvrtek v Paříži setkal s delegací představitelů syrské kurdské milice YPG, která je nejvíce zastoupenou skupinou v koalici SDF. Představitel Kurdů Chálid Aissa, který dlouhodobě žije v Paříži, uvedl, že Macron přislíbil SDF, že do syrského města Manbidž vyšle francouzské vojáky. Ti mají koalici pomoci v boji proti radikálům z teroristické organizace Islámský stát (IS) a zároveň odradit Turecko od vojenských manévrů u Manbidže, kterými v minulosti hrozilo. Elysejský palác se k tvrzení odmítl vyjádřit.

Turecko v pátek odmítlo nabídku Francie, že se stane zprostředkovatelem rozhovorů mezi arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) a Ankarou. Podle tureckého místopředsedy vlády Bekira Bozdaga je nabídka, kterou ve čtvrtek zveřejnil Elysejský palác, jednoznačným projevem podpory teroristů.

„S těmi, kteří spolupracují s teroristickými organizacemi, aby útočili na Turecko, se bude zacházet stejně jako s teroristy. Doufám, že Francie neučiní takový iracionální krok,“ řekl Bozdag podle webu Habertürk.

„Odmítáme veškeré úsilí o podporu dialogu, kontaktů nebo zprostředkování mezi Tureckem a těmito teroristickými skupinami,“ řekl předtím podle agentury AFP turecký prezidentský mluvčí Ibrahim Kalin.

Stotisícové město Manbidž před současnou občanskou válkou obývali Arabové i Kurdové a Čerkesové vyznávající sunnitský islám. V roce 2014 město a oblast kolem něj ovládl IS, po osvobození v roce 2016 se tam začalo vracet obyvatelstvo, které předtím uprchlo před boji. Město Manbidž se pak stalo součástí jednoho z autonomních regionů, které Kurdové vyhlásili na severu Sýrie.

V oblasti Manbidže jsou přítomni američtí vojáci, kteří odtud podporují kurdské milice YPG. Spojené státy považují kurdské milice za spojence v boji proti IS.

Turecko 20. ledna zahájilo vojenskou operaci v nedaleké severosyrské oblasti Afrín proti syrské kurdské milici YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu napojenou na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Nakonec se Turecku podařilo město Afrín, které je hlavním městem stejnojmenné enklávy, dobýt před zhruba deseti dny. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při několikatýdenních bojích zahynuly stovky civilistů a desetitisíce lidí byly nuceny opustit své domovy. Turecko, které je součástí NATO, se proto stalo terčem kritiky řady evropských zemí, zejména Francie.

Ve čtvrtek večer prošlo centrem Prahy na protest proti tureckému útoku na Afrín asi 200 lidí. Organizátoři uvedli, že se pochodem přidávají k dalším demonstracím v Evropě, jejichž cílem bylo vytvořit tlak na evropské politiky, aby v syrském konfliktu jako své spojence podpořili Kurdy.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při několikatýdenních bojích zahynuly stovky civilistů a desetitisíce lidí byly nuceny opustit své domovy. Turecko, které je součástí NATO, se proto stalo terčem kritiky řady evropských zemí, zejména Francie.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz