25. srpna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron utratil za tři měsíce za mejkap 680 tisíc. Na Hollandova kadeřníka ale nemá

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ/PRAHA Jeho vítězství v prezidentských volbách neslavila jen většina Francie, ale i většina Evropy. Po třech měsících je víc než třetina Francouzů zklamána z jeho dosavadního působení. Ve čtvrtek pak vyšlo najevo, že za první čtvrtrok dokázal Emmanuel Macron utratit ze státní kasy 26 000 eur (zhruba 680 tisíc korun) za mejkap.

Popularita francouzského prezidenta začala v průzkumech klesat už v červenci. V anketě institutu Ifop zveřejněné na konci července jeho práci schvalovalo 54 procent lidí. Na počátku srpna to bylo podle průzkumu institutu YouGov už jen 36 procent respondentů.

Podle francouzských médií pokles Macronovy obliby souvisí mimo jiné s připravovaným zákonem o reformě trhu práce a se zákony o etice ve veřejné správě.

A ke zvýšení popularity mu jistě nepřispěje ani čtvrteční zjištění týdeníku Le Point, že 39letý prezident utratil za mejkap v přepočtu téměř 700 tisíc korun. Jeho osobní kosmetička - je uváděna jen jako Nataša M. - poslala dvě „faktury“. Jedna je na 10 000 a druhá na 16 000 eur.

Francouzský prezident Francois Hollande.
Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.

Elysejský Palác náklady na kosmetičku, která pro Macrona pracovala už při volební kampani, hájí a tvrdí, že dojde v budoucnosti k výraznému redukování nákladů na mejkap.

Podle informací Le Point předchozí prezident François Hollande dával za mejkap dokonce víc - až 30 000 euro za čtvrtletí. Nicolas Sarkozy zřejmě ještě o něco víc.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy

Výdaje za mejkap těchto tří francouzských prezidentů jsou však „nic“ oproti tomu, co dostával Hollandův kadeřník. Ten každý měsíc po dobu několika let inkasoval přes čtvrt milionu korun za své služby. Od roku 2012 tak dostával kadeřník Olivier Benhamou od Elysejského paláce hrubý měsíční plat 9895 eur. Nárokovat si případně mohl i „místní příplatek“ na nájemné a další „rodinné výhody,“ shrnoval web deníku Le Monde.

Reforma školství: test pro prezidenta Hollanda, který který se potýká s...

Prezident Hollande.

Úřad prezidenta Hollanda zdůvodnil výši kadeřníkovy mzdy jeho dlouhou pracovní dobou. Olivier Benhamou „zahajuje svůj pracovní den velice brzy a je pak neustále k dispozici, včetně víkendů. Prezidenta upravuje vždy po ránu a také před každým jeho veřejným vystoupením.“

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky