27. října 2018 12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron ve střední Evropě vedl kampaň proti nacionalistům, píše francouzský list

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Macron se dotkl zlatého psa na soše sv. Jana Nepomuckého pro štěstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Macron se dotkl zlatého psa na soše sv. Jana Nepomuckého pro štěstí. | foto: Reuters

Paříž Francouzský prezident Emmanuel Macron při návštěvě střední Evropy pokračuje ve své kampani mířené proti nacionalistům. V komentáři k současné návštěvě hlavy Francie v České republice a na Slovensku to píše list Le Figaro. Macron se na své cestě prezentuje jako zastánce evropské myšlenky a boje proti populismu, soudí komentátor listu.

Prezident podle něj zvyšuje hlas, protože si je vědom, že v této části Evropy populismus dobývá terén. „Kdo v roce 2014 vyhrál evropské volby ve Francii? Národní fronta. Kdo byl ve druhém kole prezidentských voleb? Národní fronta,“ cituje list Macronovy výroky pronesené v Bratislavě s odkazem na krajně pravicové uskupení Marine Le Penové.

V diskusi v Primaciálním paláci v Bratislavě pak Macron odsuzoval „egoismus demagogů“, kteří se zaměřují na Evropu a vlastnímu národu nevysvětlí, jak chtějí bez spolupráce „sedmadvacítky“ řešit imigraci, záležitosti životního prostředí nebo obrany. Slova maďarského premiéra Viktora Orbána, který EU přirovnává k bývalému SSSR, označil za šílená a nepřijatelná. 

V komentáři irského listu The Irish Times je Macronova cesta do Prahy a Bratislavy interpretována jako Macronův pokus vymanit obě země z vlivu nacionalisty Orbána. Zdroj z Elysejského paláce podle komentátorky několikrát zdůraznil, že Spojenectví Česka a Slovenska s Maďarskem a Polskem „není nevyhnutelné“. „Je na Francii, Německu nebo jiných zemích z takzvaného Západu, aby ukázaly, že jsou zde, že jsou schopny vést dialog, že nikým nepohrdají a že tyto země nezanedbávají,“ píše komentátorka s odkazem na zdroje z Elysejského paláce.

Tyto zdroje odmítají obvinění, že Macronovy špatné vztahy s Orbánem vyvolávají v Evropě konfrontaci ve smyslu Východ-Západ. Prezident se prý ale nevzdá názoru, že se Evropa dělí na jeho tábor pokrokářů a tábor nacionalistických populistů vedených Orbánem. Z polarizování Evropy ho viní doma zejména konzervativní Republikáni a centristické hnutí MoDem.

ČTK
  • 10Diskuse