23. července 2017 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronova popularita klesá. Od inaugurace se propadla o 10 procentních bodů

Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona od května, kdy se ujal funkce hlavy státu, klesla o deset procentních bodů. Jeho práci podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Ifop nyní schvaluje 54 procent lidí.

I přes značný propad je Macronova popularita ve srovnání s většinou jeho předchůdců v tomto období po nástupu k moci na podobné nebo vyšší úrovni. Předchozí prezident François Hollande měl po třech měsících v Elysejském paláci podporu 56 procent respondentů a François Mitterrand (hlavou státu 1981-95) 48 procent, výjimkou byl Nicolas Sarkozy (2007-2012) s 66 procenty.

Z průzkumu vyplývá, že Francouzi se obávají škrtů a změn, které Macron ohlásil. Mezi státními zaměstnanci klesla podpora prezidenta o 18 procentních bodů a mezi staršími 65 let pak o jedenáct procentních bodů.

Portál Politico poznamenal, že nižší popularita je pro Macrona, který byl v prvních týdnech doslova oslavován, tvrdá srážka s realitou. Propad navíc přišel v době, kdy má prezident za sebou několik významných schůzek se světovými státníky, jaký jsou například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.
Emmanuel Macron se svou ženou Brigitte a Donald Trump a první dáma Melania.
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PROJEKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč