Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronova první zahraniční cesta: úzkou spolupráci dojednal s Merkelovou v Berlíně

Angela Merkelová a Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Emmanuel Macron. | foto: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí v Berlíně s vojenskými poctami přivítala nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Na společném jednání se následně oba státníci dohodli na velmi úzké spolupráci. Pokud jde o reformy Evropské unie, nevylučují ani změnu současných smluv. Klíčoví ministři obou zemí se už zanedlouho sejdou na společném zasedání.

„Když budeme moci říci proč, k čemu, jaký je smysl - bude k tomu Německo připraveno,“ uvedla Merkelová k možným smluvním změnám. Nejprve je ale podle ní nutné shodnout se na tom, k čemu mají takové změny vést. I Macron poznamenal, že pro Francii nejsou případné změny smluv žádným tabu.

Merkelová a Macron, který je v Berlíně na své první zahraniční návštěvě ve funkci, se shodli na tom, že dobrý vztah Francie a Německa je zásadní pro celou Evropskou unii. Kancléřka poznamenala, že Evropa potřebuje silnou Francii. S Paříží by ráda spolupracovala například na reformách a posílení eurozóny, tak aby byla odolnější vůči případným turbulencím.

„To jsou projekty, které nemohou vzniknout přes noc. Existuje společné přesvědčení, že se nemůžeme zabývat jen vystoupením Británie, ale také tím, jak můžeme Evropskou unii a především eurozónu prohloubit a zabezpečit proti krizím,“ uvedla německá kancléřka.

Francouzský prezident v pondělí nastínil široké reformy, které chystá na příští měsíce. Týkat se budou mimo jiné hospodářství, sociální oblasti či vzdělávání. Zásadní je podle něj zejména snížit nezaměstnanost ve Francii. Na evropské úrovni chce pracovat na snížení byrokracie. Ve vztazích Paříže a Berlína si přeje více pragmatismu.

Merkelová prezidenta přivítala před budovou kancléřství kolem 17:45 s úsměvem, kterým jakoby chtěla potvrdit svá pondělní slova, že ke společnému jednání přistupuje plná sympatií.

Německá kancléřka ještě před samotným setkáním uvedla, že si chce především poslechnout Macronovy názory na to, jaké reformy jsou ve Francii i v Evropské unii nutné, a na základě nich hledat možné společné iniciativy. Zmínila se například o oblasti digitalizace nebo zlepšování kvalifikace mladých lidí. „Myslím, že má velmi dobré představy o tom, co je potřeba ve Francii udělat, a já jsem proto ta poslední, kdo přijde a bude mu říkat, co má Francie pěkně prosím dělat,“ podotkla Merkelová.

Návštěva německé metropole je Macronovou první zahraniční cestou ve funkci.
Merkelová prezidenta přivítala před budovou kancléřství kolem 17:45 s úsměvem,...

Devětatřicetiletý centrista Macron, který nedávno ve druhém kole francouzských prezidentských voleb porazil šéfku Národní fronty Marine Le Penovou, měl v pondělí napilno. V Paříži už stačil sestavením nové vlády pověřit starostu města Le Havre, šestačtyřicetiletého Édouarda Philippea.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...