11. května 2017 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronovo hnutí zveřejnilo kandidáty pro parlamentní volby. Valls mezi nimi není

Nově zvolený prezident Emmanuel Macron při svém prvním projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený prezident Emmanuel Macron při svém prvním projevu. | foto: Reuters

Paříž Hnutí zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve čtvrtek představilo většinu kandidátů pro nadcházející parlamentní volby. Více než polovina uchazečů vzešla z občanské společnosti a dosud nevykonávala žádnou politickou funkci, jak Macron dříve slíbil. Premiér Manuel Valls nakonec nominován nebyl.

Bývalý socialistický premiér Manuel Valls, jenž nedávno oznámil, že Macronovu stranu posílí, nakonec nominován nebyl. Hnutí En marche! (Vpřed!) ale proti němu nepostaví svého kandidáta.

Strana představila 428 kandidátů. Je mezi nimi 214 mužů a 214 žen, oznámil tajemník hnutí Richard Ferrand. Celkem podle něj hnutí dostalo 19.000 přihlášek. „Uskutečnilo se 1700 osobních a telefonických pohovorů,“ dodal Ferrand. Mezi kandidáty je 24 současných poslanců.

Jména zbývajících 149 uchazečů o poslanecký mandát hnutí zatím nezveřejnilo. „Jednání ještě neskončila,“ řekl Ferrand.

Potvrdil také, že nominaci nezískal expremiér Manuel Valls. Ten nedávno oznámil, že Macronovu stranu před volbami posílí a že jeho dosavadní Socialistická strana (PS) je „mrtvá“. Už v úterý ale předseda nominačního výboru strany Jean-Paul Delevoye prohlásil, že Valls nesplňuje stranická kritéria. „Má za sebou už tři poslanecké mandáty,“ upřesnil dnes Ferrand.

Dodal přitom, že není slušné „zabouchnout dveře před nosem bývalému premiérovi“, a tak proti němu nepostaví Macronovo hnutí žádného svého kandidáta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz