10. června 2019 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronův doubek symbolizující přátelství s Trumpem uhynul

Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu.... | foto: Reuters

Doubek, který francouzský prezident Emmanuel Macron loni přivezl jako dar při své návštěvě Bílého domu, zašel. Nepřežil podmínky karantény, do které ho v USA umístili coby nepůvodní rostlinný druh. Macron stromek věnoval prezidentu USA Donaldu Trumpovi jako symbol pevnosti americko-francouzských vztahů.

Oba státníci loni 23. dubna stromek vlastními silami s lopatami v rukou zasadili před sídlem amerického prezidenta. „Před 100 lety američtí vojáci bojovali ve Francii, v Belleau, aby bránili naši svobodu. Tento dub - můj dar prezidentovi Trumpovi, bude v Bílém domě připomínkou svazků, jež nás pojí,“ tweetoval k tomu tehdy Macron. Strom měl být připomínkou obětí příslušníků amerického námořnictva za první světové války.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...

V půdě ale zůstal pouze několik dní - 28. dubna ho odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážené semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob, napsal list Le Monde. Francouzský velvyslanec v USA Gérard Araud řekl, že je to povinná procedura pro všechny živé organismy dovážené do USA a že stromek bude později znovu zasazen.

Karanténa ale byla pro stromek osudná, upozornila stanice Europe 1. Ironií osudu se zamýšlený symbol přátelství stal metaforou napětí francouzsko-amerických vztahů, jehož příčnou jsou odlišné názory například na klimatické změny nebo íránský jaderný program, soudí Europe 1.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč