10. června 2019 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronův doubek symbolizující přátelství s Trumpem uhynul

Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu.... | foto: Reuters

Doubek, který francouzský prezident Emmanuel Macron loni přivezl jako dar při své návštěvě Bílého domu, zašel. Nepřežil podmínky karantény, do které ho v USA umístili coby nepůvodní rostlinný druh. Macron stromek věnoval prezidentu USA Donaldu Trumpovi jako symbol pevnosti americko-francouzských vztahů.

Oba státníci loni 23. dubna stromek vlastními silami s lopatami v rukou zasadili před sídlem amerického prezidenta. „Před 100 lety američtí vojáci bojovali ve Francii, v Belleau, aby bránili naši svobodu. Tento dub - můj dar prezidentovi Trumpovi, bude v Bílém domě připomínkou svazků, jež nás pojí,“ tweetoval k tomu tehdy Macron. Strom měl být připomínkou obětí příslušníků amerického námořnictva za první světové války.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...

V půdě ale zůstal pouze několik dní - 28. dubna ho odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážené semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob, napsal list Le Monde. Francouzský velvyslanec v USA Gérard Araud řekl, že je to povinná procedura pro všechny živé organismy dovážené do USA a že stromek bude později znovu zasazen.

Karanténa ale byla pro stromek osudná, upozornila stanice Europe 1. Ironií osudu se zamýšlený symbol přátelství stal metaforou napětí francouzsko-amerických vztahů, jehož příčnou jsou odlišné názory například na klimatické změny nebo íránský jaderný program, soudí Europe 1.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!