Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Madagaskar: Tanky v prezidentském paláci

Svět

  17:57
ANTANANARIVO - Na Madagaskaru vrcholí mocenský boj. Tanky a téměř stovka vojáků madagaskarské armády obsadily prezidentský palác a centrální banku v hlavním městě Antananarivu. Stalo se tak krátce poté, co ozbrojené síly vyjádřily podporu opozičnímu předákovi Andrymu Rajoelinovi. Ten bojuje o moc s prezidentem Marcem Ravalomananou.

V březnu 2009 obsadila madagaskarská armáda prezidentský palác a centrální banku foto: ČTK

"Palác je obsazen. To byla naše dnešní mise. V tuto chvíli nemáme žádné další příkazy," řekl agentuře Reuters uvnitř paláce plukovník, který si nepřál být jmenován. Na otázku, zda armáda plánuje vyslat tanky i k paláci, ve kterém se skrývá prezident Ravalomanana, odpověděl, že ne, a zopakoval, že pro tuto chvíli nemá žádné další příkazy.

Při útoku na prezidentský palác se ozývaly exploze a střelba, odpor byl minimální. "Vzdej se, vzdej se, pokud tam jsi, vzdej se, protože jsme bratři," volal během akce jeden z vojáků do reproduktoru. Krátce po dobytí paláce střežily dva tanky hlavní vchody do budovy a třetí hlídal před objektem.

Madagaskarský prezident Marc Ravalomanana
Foto ČTK: Prezident Marc Ravalomanana

Opoziční předák Rajoelina během dne vyzval bezpečnostní složky, aby zatkly Ravalomananu, který navrhl uskutečnit referendum, v němž by občané rozhodli, jestli má ve funkci zůstat. Rajoelinou jmenovaná ministryně spravedlnosti Christina Razanamahasoaová na protivládní demonstraci prohlásila, že prokurátorům nařídila, aby prezidenta zatkli.

Armáda v obdobích politických krizí, kterými země od získání nezávislosti na Francii v roce 1960 prošla, zůstávala neutrální. Dnes ale plukovník Andre Ndriarijaona řekl, že armáda stojí za opozičním Rajoelinou. "Pokud Andry Rajoelina bude schopen vyřešit problémy, stojíme za ním. Řekl bych, že 99 procent vojáků stojí za ním," uvedl.

Africká unie na svém mimořádném zasedáni Rajoelinovy snahy odsoudila.

Vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina
Foto ČTK: Vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina

"Situace na Madagaskaru je vnitřním konfliktem. Je to pokus o státní převrat. Pokus o státní převrat odsuzujeme," uvedl po jednání AU Edouard Alo-Glele, beninský zástupce na zasedání. "Vyzýváme obyvatele Madagaskaru, aby ve všem postupovali v souladu s ústavou," dodal.

Vůdce opozice obviňuje prezidenta Ravalomananu z toho, že nezákonně nakládal se státními financemi a vládu ostrova proměnil v diktaturu.

Nespokojenost s prezidentem sdílí široká část veřejnosti, řadě obyvatel však také vadí, že nepokoje pokračují již několikátý měsíc a výrazně komplikují hospodářskou situaci v zemi. Násilné protesty si na Madagaskaru od začátku roku vyžádaly nejméně 135 obětí na životech.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat