Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Maďaři dnes rozhodnou. Největším nepřítelem pravice je ultrapravice

Svět

  12:11
BUDAPEŠŤ (od zvláštního zpravodaje LN v Maďarsku) - V Maďarsku dnes začalo druhé kolo parlamentních voleb, které už v prvním kole před dvěma týdny přineslo jasné vítězství konzervativním mladým demokratům (Fidesz) Viktora Orbána. Pro toho bývali terčem číslo jedna vládnoucí socialisté. Před volebním finále se ale hlavním nebezpečím pro Orbána stal jeho někdejší tichý spojenec, extrémně pravicový Jobbik.

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto: Reuters

Viktor Orbán není v Budapešti. Tedy není tu fyzicky. Plakáty jeho Fideszu, na nichž je Orbánova fotografie spolu s kandidáty strany, kteří bojují o zvolení v nedělním druhém kole parlamentních voleb, můžete najít na každém rohu. Občas se mihne ještě nějaký plakát kandidáta dosud vládnoucích socialistů. Ale nepřítel, proti kterému vyrazil Orbán bojovat na východ Maďarska, tu není.

Hnutí za lepší Maďarsko - zkráceně Jobbik -, které je až dosud mimoparlamentní stranou, totiž na rozsáhlou plakátovací kampaň viditelně nemá peníze. A ty, co má, soustřeďuje na internet a na pořádání mítinků, hlavně na onom východě Maďarska.

Na východní frontě neklid
Právě východ země - nejchudší, nejodlehlejší část státu, kam nemíří téměř žádné zahraniční investice -je také oblastí, kde žije nejvíce maďarských Romů. A kde lze na mnoha místech najít klasická romská ghetta, příznačná pro Balkán nebo východní Slovensko.

Tedy ideální místo pro sociální demagogii s rasistickým a xenofobním podtextem. Prostředí, v němž se nacionalisté z extrémně pravicového Jobbiku cítí nejlépe a kde cítí šanci ubrat Fideszu něco málo z jeho triumfálního vítězství -a možného zisku dvou třetin křesel v nově složeném parlamentu.
 

Jak moc vyhraje opoziční Fidesz?

O vítězství parlamentních voleb je po prvním kole rozhodnuto. Ve druhém, nedělním kole se bude rozhodovat, jak velkou  většinu bude doposud opoziční Fidesz v parlamentu mít. Čeká se také, jak dopodnou nacionalisté z hnutíí Jobbik.

Příliš hlasů pro Jobbik - a pro mnoho pozorovatelů bylo příliš už 15 procent hlasů z prvního kola - kazí Orbánovi radost z vítězství. A Maďarsku dává nálepku země, v níž mají extrémně pravicové, fašizující síly nepřijatelně vysokou podporu.

I proto se Fidesz snaží Maďarům vysvětlit, že Jobbik je zcela nevolitelnou stranou. "Jsou to extremisté, kteří chtějí zvrátit všechno, čeho jsme dosáhli za posledních dvacet roků, a odvrátit Maďarsko z nasměrování k západnímu světu demokracie," prohlásil například na čtvrtečním mítinku jeden z lídrů Orbánovy strany Tibor Navracsics. "Jobbik chce vrátit zemi do minulosti," dodal.

Nebylo tomu tak vždy. Mezi krajně pravicovým Jobbikem a pravicově populistickým Fideszem fungovalo komplikované, ale přesto hmatatelné partnerství. To se projevilo především na podzim roku 2006, kdy se Budapešť stala dějištěm do té doby největších protivládních nepokojů od pádu komunismu.

Viktor Orbán používal bojůvky z řad radikálních nacionalistů jako beranidlo. K tomu, aby dosáhl svého vlastního cíle - pádu socialistické vlády Ference Gyurcsánye - několik měsíců poté, co Fidesz prohrál s levicí souboj v parlamentních volbách.

Rabování, vandalismus a rozsah nepokojů, při nichž neušla zkáze ani budova veřejnoprávní televize v centru Budapešti, donutily Orbána zařadit zpátečku a od spojenectví s "ulicí", reprezentovanou právě Jobbikem, se alespoň částečně distancovat.

Radikální rétoriku, v jejímž rámci označoval socialisty za "zkorumpované zločince", však Orbán nezměnil. Stejně jako v tónu podobném vůdcům fašizujícího Jobbiku hovořil Orbán o zahraničních investorech v Maďarsku jako o škodlivém elementu, jehož rozsah je třeba omezit a vrátit Maďarsko Maďarům.

Pozdní snaha
Minulý rok získal Jobbik ve volbách do Evropského parlamentu šokujících patnáct procent a i Fidesz pochopil, jak nebezpečného džina radikalismu z lahve vypustil. Fidesz s vládou socialistů spolupracoval i ve snaze zakázat Maďarskou národní gardu, polovojenskou složku Jobbiku. Policejní zatykač na vůdce stále fungujících gard, kteří jsou zároveň i šéfy Jobbiku, je dalším signálem, že nově se ustavující moc nehodlá pravicové extremisty s fašizujícími tendencemi tolerovat.

Jobbik si to nenechává líbit a přechází do protiútoku. Staví Fidesz na stejnou rovinu jako socialisty a ve své volební kampani dává Orbánově straně úplně stejnou odpovědnost za krizi, v níž se Maďarsko po dvaceti letech demokracie ocitlo. "Orbán se nyní snaží zlé duchy, které tu sám pomáhal vyvolat, dostat zpět pod kontrolu, protože cítí, že ohrožují i jeho samotného," říká jeden západní diplomat. "Je však otázkou, zda už není příliš pozdě."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!