2. října 2016 19:21, aktualizováno  22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďaři řekli kvótám ne. Kvůli nízké účasti je ale referendum neplatné

Maďarské ženy v tradičních krojích hlasují v referendu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarské ženy v tradičních krojích hlasují v referendu | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Na 95 procent maďarských voličů v neděli v referendu odmítlo kvóty na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie. Referendum je ale neplatné, oznámila maďarská volební komise. Volební účast nedosáhla 50 procent.

Pro platné hlasování byla potřeba účast poloviny voličů. Hlasování skončilo v 19:00 SELČ.

Již podle průzkumů před hlasováním se očekávalo, že drtivá většina Maďarů kvóty odmítne, což premiéra Viktora Orbána doma posílí a povzbudí ho v hádkách s Bruselem. Čísla o účasti během dne ale již naznačovaly, že bude předseda vlády nejspíš zklamán, uvedla agentura Reuters.

Maďarská žena volí v referendu
Maďarský premiér Viktor Orbán po hlasování v referendu

„Myslím, že jestliže bude účast okolo 40 procent, bude to pro Viktora Orbána a jeho vládu fiasko,“ uvedl před skončením hlasování maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volební účast mezi 44 a 46 procenty.

Orbán: Výsledek je výjimečný

Podle krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) jsou výsledky referenda „osobním selháním“ Viktora Orbána. Jak uvedl šéf strany Gábor Vona, vládnoucí strana Fidesz by se teď neměla snažit výsledky hlasování omlouvat, ale spíše přiznat, že „selhala“. Vůdce Jobbiku v této souvislosti vyzval Orbána k odstoupení. Maďarští voliči podle něj nevyslali vzkaz do Bruselu, ale jde o vzkaz určený právě maďarskému premiérovi.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl.

Maďarský premiér označil výsledek referenda za výjimečný. Parlament by měl podle něj přijmout dodatek k ústavě, který by na vůli voličů reagoval.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!