Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maďaři schválili spornou nacionalistickou ústavu

Svět

  15:30
BUDAPEŠŤ - Maďaři podle očekávání schválili novou ústavu. Sporný dokument je kritizován kvůli nacionalistickýcm prvkům. Nová ústava se odvolává na Boha, svatoštěpánskou korunu, vlast, křesťanství, rodinu, čest a národní hrdost. Zákon začne platit od roku 2012.

Mnozí Maďaři s novou 'Orbánovou' ústavou nesouhlasí. foto: ČTK

Ústava byla přijata jen hlasy formace premiéra Viktora Orbána, která má v zákonodárném sboru potřebnou dvoutřetinovou většinu. Pro ústavu hlasovalo 262 poslanců, 44 bylo proti a jeden se zdržel hlasování.

Nová ústava nahradí základní zákon z roku 1949, který podle Orbána není ústavou Maďarska, protože byl za komunismu koncipován podle sovětského vzoru. Nový text podle něj odpovídá 21. století a navíc je "esteticky krásný".

Nová ústava se mimo jiné odvolává na Boha, svatoštěpánskou korunu, vlast, křesťanství, rodinu, čest a národní hrdost. Mění oficiální název země z dosavadního Maďarská republika na Maďarsko.

Maďarština nemá rozdíl mezi slovy "maďarský" a "uherský", takže název Maďarsko a kdysi monarchistické Uhersko (Magyarország) v maďarštině splývá.

Přečtěte si Slovenský diář Luboše Palaty

Dokument podle kritiků komplikuje možnost měnit zákony, protože jejich novelizace bude nyní ústavně podmíněna dvoutřetinovou většinou. Za sporné je rovněž označováno omezení pravomocí ústavního soudu.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...