30. července 2019 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarská policie na hranici se Srbskem zadržela 35 migrantů. Schovávali se v nákladním vlaku

Napříč mezi koleje, po kterých imigranti ze Srbska přicházeli, nechali Maďaři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napříč mezi koleje, po kterých imigranti ze Srbska přicházeli, nechali Maďaři... | foto: Jan Skalík / Cvaklo.to

Budapešť Maďarská policie v úterý u přechodu Kelebia na hranici se Srbskem zadržela 35 migrantů, kteří do země přišli nelegálně. Migranti se schovávali ve vagónu a podvozku srbského nákladního vlaku a podle úřadů u sebe neměli žádné platné doklady. Maďarská policie oznámila, že je vrátila zpět k hraničnímu plotu, informovala agentura MTI. Osmnáct migrantů prohliásilo, že jsou z Íránu, 14 z Afghánistánu a tři z Iráku.

Evropská komise poslala tento měsíc Maďarsko k unijnímu soudu kvůli zákonu, který kriminalizuje aktivity zaměřené na pomoc žadatelům o azyl a který omezuje právo žádat o azyl. V tiskovém prohlášení EK rovněž oznámila, že dopisem oficiálně upozornila maďarskou vládu na své výhrady vůči tomu, že maďarské úřady neposkytují stravu osobám čekajícím na vyhoštění v tranzitních zónách na hranicích se Srbskem.

Podobou maďarských azylových zákonů se Evropská komise začala zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení bránící přílivu migrantů do země, která vyvolala opakovanou kritiku.

ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz