Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu

Svět

  17:55
BUDAPEŠŤ - Ke svolání maďarského celonárodního jednání u kulatého stolu, které by mělo zmírnit napětí vyvolané nedávnými útoky proti Romům a mělo by vést k upevnění demokracie v zemi, vyzval Aladár Horváth z maďarské organizace pro práva Romů. Návrh dnes podle agentury MTI předložil na setkání romských předáků, intelektuálů a bojovníků za lidská práva v Budapešti.

Aladár Horváth foto: Reprofoto

Mezi účastníky kulatého stolu by podle Horváthova návrhu měli být prezident i další významní političtí představitelé, šéfové politických stran, církevní hodnostáři a zástupci občanských organizací. Horváth také navrhl uspořádání protirasistické demonstrace, kterou by zaštítil maďarský prezident László Sólyom.

Aladár Horváth v projevu připomněl i nejnovější útok proti Romům, při kterém byla v pondělí ve východomaďarské obci Kisléta zastřelena pětačtyřicetiletá žena a její třináctiletá dcera utrpěla vážná poranění.

Tato vražda jako by podle Horvátha tlumočila názor některých lidí, že "cikáni jsou cizinci, odpad společnosti, který může být bez omezení odstraněn".

Tato romská žena se stala za poslední dva roky nejméně osmou obětí protiromských nálad v Maďarsku. Zatím neznámý pachatel obě ženy napadl v jejich domě.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají terčem štvavých útoků extremistických stran, jako je pravicový Jobbik, který se po nedávných volbách dostal do Evropského parlamentu.

V Česku se letos terčem útoku stala romská rodina z Vítkova na Opavsku, které neznámí žháři vypálili dům. Při požáru utrpěla vážné popáleniny na 80 procentech těla dvouletá holčička.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat