Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maďarská ústava aneb 'ubozí Slováci'

Svět

  15:44
Ode dneška mají Maďaři novou ústavu. Ústavu, která se bude týkat nejméně půl milionu obyvatel Slovenska a jež bude závazná pro tu část z nich, která se rozhodne pro maďarské občanství.

Mnozí Maďaři s novou 'Orbánovou' ústavou nesouhlasí. foto: Reuters

Je to ústava, která si dává za cíl dát konečně Maďarsku důstojnější dokument, než je ten, podle něhož se Maďarsko řídilo od roku 1949, tedy od doby, kdy moc v zemi plně převzali komunisté.

Avšak v mnoha ohledech místo toho, aby potvrdila Maďarsko jako moderní, liberální stát Evropy jedenadvacátého století, hemží se odkazy na století devatenácté. Což je doba, kdy sice Maďaři vládli rozsáhlému Uhersku, ale také období, kdy bylo Uhersko nedemokratickým státem s protěžovaným "státním národem", kvůli zachování jehož nadvlády nemělo Uhersko na rozdíl od rakouské části monarchie nikdy ani rovné všeobecné volební právo.

Slováci, nejmenší soused Maďarska s výraznou maďarskou menšinou, berou s obavami fakt, že ústava se obrací k "maďarskému národu" a začíná slovy "Bůh žehnej Maďarovi". To pravda jsou první slova skoro dvě století staré uherské (maďarské) hymny, ale to nic nemění na tom, že to je na první pohled viditelné vzývání uherského ducha Karpatské kotliny. Problém je, že podobně jako u tiskového zákona (na Slovensku stále platí "protinovinářský" zákon z dílny Roberta Fica) nemůže Slovensko "ducha" maďarské ústavy příliš kritizovat.

Bůh žehnej Maďarovi..
A to proto, že na rozdíl od moderně občansky pojaté ústavy české si Slováci v rámci vytváření svého státu přijali ústavu, v níž je podobně jako v té maďarské nositelem státnosti nikoli "občan Slovenské republiky", ale "slovenský národ". Maďarský vicepremiér Tibor Navracsics se tak v pozoruhodném rozhovoru, který s ním udělal kolega z Hospodářských novin Martin Ehl, mohl dovolit Bratislavě vysmát slovy: "Ubozí Slováci." Je však otázka, kdo je vlastně ubožejší. Slováci svoji "nacionalistickou" ústavu přijímali v okamžiku vzniku svého státu. V atmosféře, kdy Vladimír Mečiar a jeho lidé složitě hledali na Slovensku většinu, která by se za nový stát postavila.

Maďarsko nevzniká, je členem EU a NATO. Ústava sama o sobě je sice občas podivná, tak jako je podivná i ta slovenská, ale daleko víc záleží na tom, jak bude naplňována. Slovensko, i přes začátek své ústavy, je dnes slušným, nenacionalistickým a liberálním státem, který by mohl Maďarsku sloužit v mnoha ohledech za vzor. Jenže k tomu, aby někdo v Maďarsku připustil, že takoví Slováci mohou být Maďarům v něčem vzorem, by musela Budapešť ujít ještě dlouhou cestu. A navíc opačným směrem, než kterým nasměrovala Maďarsko nová ústava Viktora Orbána.


Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...