Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Maďarská vláda se zvláštních pravomocí vzdá koncem května, uvedl Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci v Bělehradě, 15. května 2020. foto: ČTK

Bělehrad/Budapešť - Maďarská vláda předpokládá, že zvláštních pravomocí, které dostala od parlamentu na začátku epidemie spojené s koronavirem, se vzdá koncem května. Podle agentury MTI to v pátek v Bělehradu prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho kabinet se kvůli těmto pravomocem stal terčem obviňování, že se jimi jen snaží posílit svou moc.
  16:15

Maďarský parlament koncem března schválil zákon, který dává vládě v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů. Zároveň stanovuje až pětileté tresty vězení za šíření nepravdivých informací, což umožňuje postihovat například i novináře kritické k vládě.

Orbánova vláda nedostala díky zákonu neomezenou moc, říká šéf maďarského parlamentu

Ve čtvrtek dala při jednání Evropského parlamentu většina jeho poslanců najevo přesvědčení, že Orbán jen zneužívá nouzový stav k dalšímu omezování demokracie a svobody projevu v zemi.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová k tomu řekla, že Brusel bude velmi bedlivě sledovat, zda se vláda v Maďarsku vzdá mimořádných pravomocí, až pomine nouzová situace kvůli koronaviru.

Orbán na páteční tiskové konferenci uspořádané po jednání v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem uvedl, že zvláštní pravomoce jeho vládě umožnily učinit během epidemie rychle „závažná a těžká rozhodnutí“. Dodal, že kabinet očekává ještě dvě tři další rozhodnutí, než tyto své pravomoce skončí.

Na svou obranu Orbán mimo jiné poznamenal, že státy, které předaly svým vládám „správné pravomoce“ zvládly epidemii mnohem účinněji. Po jejich zrušení „dáme každému šanci, aby se Maďarsku omluvil za nespravedlivé obviňování“, řekl podle MTI Orbán.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat