13. ledna 2017 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko chce opět zadržovat migranty, jejich počet prý naroste

Uprchlíci u řeckých hranic (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci u řeckých hranic (Ilustrační foto) | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Maďarská vláda ve čtvrtek rozhodla o znovuzavedení systému zadržování migrantů. Řekl to šéf úřadu kabinetu premiéra János Lázár citovaný agenturou MTI. Důvodem jsou podle něj bezpečnostní rizika a obavy, že migrační tlaky na Maďarsko se v průběhu letošního roku zvýší.

Zadržování migrantů v minulosti kritizovali ochránci lidských práv. Vláda pověřila ministra vnitra, aby připravil okamžité znovuzavedení systému zadržování běženců. Žadatelům o azyl tak má být zamezeno ve volném pohybu po maďarském území do doby, než se vyřeší jejich případy.

Lázár uvedl, že opět stoupá počet migrantů, kteří se ze Srbska snaží dostat do Maďarska. Neúspěchem podle něj skončil podzimní i prosincový summit EU věnovaný problémům s migrací.

Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz