Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maďarsko dráždí EU. Kobercem s mapou Uherska z roku 1848

Svět

  16:06
BRUSEL/BUDAPEŠŤ - Corpus delicti je velký 200 metrů čtverečních. Maďarský koberec veselých barev v bruselském sídle Rady EU provokuje unijní partnery. Je to umění nebo nacionalismus? Maďarská pravicově konzervativní vláda premiéra Viktora Orbána se musí zase jednou bránit výtkám, napsala agentura DPA.

Koberec zachycuje motivy z maďarské historie foto: ČTK

Tam, kde jindy ministři a šéfové vlád chvátají po červených kobercích k důležitým poradám, vyvolává nyní historický koberec umístěný jako dekorace v obrovské vstupní hale budovy Rady EU potřásání hlavami.

Necelé dva týdny po začátku svého šestiměsíčního předsednictví v EU Maďarsko zase jednou šlape na diplomatické kuří oko. Onen umělecký předmět má totiž ve svém středu i historickou mapu Maďarska z roku 1848. Tehdy byla habsburská říše mnohem větší než dnešní Maďarsko - včetně jeho nynějších unijních partnerů Rakouska a Slovenska. "Maďarská kulturní historie, vetkaná v koberci," tak propaguje svůj dekorativní předmět Budapešť.

Evropští poslanci v něm ale vidí spíše noční můru maďarského velikášství. "Potřebujeme silnou, jednotnou Evropu a ne propad zpět do nacionalismu," říká rakouská europoslankyně Ulrike Lunaceková (Zelení). Rumunský poslanec prostě poukázal na to, že dřívější hranice už neexistují. Příští středu bude maďarský premiér a mocenský politik Viktor Orbán hostem v Evropském parlamentu. "To bude hádka," předpovídá Lunaceková.

Koberec ukazuje motivy z maďarských dějin
Eurodiplomaté však varují před ukvapenými soudy. Dosud je debata bouří ve sklenici vody. V Berlíně, Vídni a v Bratislavě vládlo ovšem v pátek nápadné ticho. "Chceme napřed umožnit Maďarsku začít s prací," říká jistý eurodiplomat. Jasné je jedno: trpělivost unijních partnerů Maďarska je napjatá, soudnost budapešťské diplomacie je zpochybňována.

I když výtka, že koberec znázorňuje velké Uhersko, je historicky neudržitelná, je tu otázka citlivosti. Teprve od roku 1867 mluví historici o c.k. dvoustátí - Rakousku a velkém Uhersku. A 200 metrů čtverečních velký koberec ukazuje na pronikavě zeleném podkladu celkem dobré dva tucty motivů z maďarských dějin: krále, skladatele Ference Liszta, ale i moderní vymoženosti, jako je populární hlavolam Rubikova kostka nebo návrhová skica kuličkového pera.

Uprostřed, jen na nějakých 15 čtverečních metrech, se skví ona sporná mapa. Celá instalace přišla Maďarsko na 160.000 eur. Mluvčí maďarského předsednictví Márton Hajdú se snaží minimalizovat škody: "Koberec zobrazuje řadu kulturních a historických symbolů".Koberec zachycuje motivy z maďarské historie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!