Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko: Migranti nás sužují víc než Středomoří, EU to nebere vážně

Svět

  15:20
BUDAPEŠŤ - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že v Evropské unii nyní přichází nejvíce ilegálních imigrantů do Maďarska, a přesto se nadále věnuje největší pozornost situaci ve Středozemním moři. Ve čtvrtečním rozhovoru poskytnutém zpravodajskému televiznímu kanálu M1 také řekl, že Budapešť očekává od EU solidaritu a pomoc.

Syrští uprchlíci v městě Tabanovce na jihu Srbska u hranice s Makedonií. foto: Reuters

Szijjártó připomněl, že Maďarsko opakovaně upozorňuje na závažnost západobalkánské cesty, po níž běženci putují, ale Evropská unie doposud nedokázala podniknout účinné kroky. „Je na čase, aby EU začala tuto situaci brát vážně,“ řekl ministr podle agentury MTI.

Za „nepřijatelné a nepochopitelné“ přitom označil, že se pozornost stále soustředí na ilegální imigranty plující přes Středozemní moře, přestože jejich největší počet přichází do Maďarska.

Šéf maďarské diplomacie zopakoval, že Budapešť nepozastavila platnost mezinárodních a unijních pravidel, která se týkají migrantů, ale čelí vážným technickým a kapacitním problémům, neboť do země už letos vstoupilo přes 61 000 běženců. To je podle ministra také důvod, proč Maďarsko požádalo partnery v EU o trpělivost; jakmile budou tyto problémy vyřešeny, Budapešť opět začne zcela plnit dublinské nařízení týkající se azylantů.

Dublinské nařízení, které je účinné od 1. ledna 2014, stanoví kritéria pro určení státu EU, který má být příslušný k posuzování žádosti o azyl. Obvykle je to ta země, do které žadatel vstoupil jako první na území unie.

Loď je plná

Na Maďarsko se snesla z EU kritika, když mluvčí vlády Zoltán Kovács v úterý řekl, že Budapešť pozastavuje platnost evropské azylové dohody a nebude z unijních zemí brát zpět migranty bez příslušných dokumentů. Kovács uvedl, že důvodem je „ochránit maďarské zájmy“. „Loď je plná,“ řekl v narážce na vysoký počet ilegálních imigrantů, s nímž se jeho země v současné době potýká.

Syrští uprchlící míříci do Maďarska přes Srbsko.

Den nato Szijjártó ujišťoval, že vláda o žádném pozastavení platnosti azylové dohody nerozhodla. Vysvětlil, že Maďarsko pouze nechce přijímat zpět běžence, kteří do Evropské unie nevstoupili poprvé na jeho území, nýbrž v Řecku.

Orbán přiškrtí proud uprchlíků, s Maďary konzultuje imigraci a terorismus

Szijjártó v této souvislosti poznamenal, že spor mezi Maďarskem a EU se týká 11 členských států, které chtějí do Maďarska vrátit na 15 000 ilegálních imigrantů. Stanovisko Budapešti je podle něj takové, že tito lidé vstoupili na území unie nejprve v Řecku, a proto by měli být posláni tam.

Kritické reakce sklidilo již minulý týden také rozhodnutí maďarské vlády postavit na hranici se Srbskem čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot, který by měl pomoci zabránit nekontrolovatelnému pronikání migrantů. Téměř všichni běženci totiž do Maďarska přicházejí přes Srbsko, které není členem EU.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...