Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko obnoví kontroly na hranicích se Slovinskem

Evropa

  12:14
BUDAPEŠŤ - Maďarsko dočasně obnoví kontroly na hranici se Slovinskem. Agentuře MTI to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko uzavřelo kvůli přílivu migrantů krátce po půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem a poté do Slovinska zamířily první stovky běženců z Chorvatska. Hraniční přechody z Chorvatska budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Běženci odstranili jednu z bariér mezi Srbskem a Maďarskem. foto: Reuters

Podle ministra zahraničí má maďarská vláda informace o tom, že v sobotu začalo převážení migrantů na slovinsko-maďarskou hranici. Proto je podle něj znovuzavedení hraničních kontrol nezbytné. Šéf maďarské diplomacie dodal, že opatření je „prováděno v rámci schengenské dohody“.

Na rozdíl od Chorvatska jsou jak Maďarsko, tak i Slovinsko členy schengenské zóny volného pohybu osob bez hraničních kontrol. Všechny tři země jsou členy EU.

Prekročit hranici a požádat o azyl je možné

Zelená maďarsko-chorvatská hranice byla o půlnoci uzavřena kvůli „ochraně občanů Maďarska a Evropy“, konstatoval v sobotu časně ráno vládní mluvčí Zoltán Kovács v pohraniční vesnici Zákány. „Stále je ale možné překročit hranici legálně a požádat o azyl,“ dodal Kovács.

Migranti v Maďarsku

Letos do Maďarska dorazilo už více než 383 tisíc migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.

Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.

Maďarsko uzavře zase hranici. Tentokrát s Chorvatskem

Uzavření plotů

Pár minut před půlnocí vystoupilo ještě z vlaku na chorvatské straně hranice nedaleko maďarské obce Zákány na 2000 běženců. Maďarsko jim jako poslední skupině povolilo krátce před 1:00 SELČ vstoupit na maďarské území. Následně byly poslední otvory v plotu hermeticky uzavřeny, uvedl reportér agentury AFP.

Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ. Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek řekl, že Lublaň nebude příchodu migrantů bránit, dokud Německo bude běžence dál přijímat. V souvislosti s očekávaným přílivem uprchlíků Slovinsko v pátek večer pozastavilo pravidelné železniční spojení s Chorvatskem.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...