Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„V Evropě se organizuje proválečný tábor. Sledujeme, že ti v Evropě, kdo nechtějí mír, začali jednat,“ řekl Szijjártó. Pařížskou schůzku svolal francouzský prezident Emmanuel Macron a zúčastní se jí šéfové vlád Velké Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska.
Přítomni budou také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady António Costa a generální tajemník NATO Mark Rutte.
„Žádné konkrétní dohody se nečekají, je to o projednání nové situace, která vzešla o víkendu, a o posílení evropské obrany,“ uvedla mluvčí německé vlády Christiane Hoffmannová.
Schůzka v Paříži podle německých médií začne v 16 hodin, o dvě hodiny později po jejím konci se předpokládá vystoupení německého kancléře Olafa Scholze s prohlášením.
Není vyloučeno, že evropští státnici budou hovořit také o evropské účasti na případné mírové vojenské misi na Ukrajině, pokud příměří Moskva s Kyjevem uzavřou. Vyslat vojáky předběžně přislíbily Británie, Německo či Švédsko. Podle Hoffmannové musí ale pro takovou mírovou misi existovat společný postup USA a Evropy.
Ve francouzské metropoli se podle maďarského ministra sejdou „ti, kdo neustále přilévají oleje do ohně“. Jde podle něj o „frustrované evropské lídry, kteří v uplynulých třech letech vedli chybnou strategii, jež nás přivedla do nebezpečí eskalace“.
„Na rozdíl od těchto lídrů my podporujeme snahy (amerického prezidenta) Donalda Trumpa a podporujeme americko-ruská jednání,“ uvedl také. Půldruhé hodiny trvající telefonický rozhovor mezi Trumpem a ruským diktátorem Vladimirem Putinem z minulé středy podle Szijjárta v Maďarsku vyvolal „radost a úlevu“.
Stejně tak Budapešť vítá jednání zástupců Ruska a Spojených států o válce na Ukrajině, které se zřejmě v úterý uskuteční v Saúdské Arábii. Ukrajina na jednání v Rijádu pozvánku nedostala. Její zástupci kvůli tomu mají obavy, aby Washington a Moskva neudělaly dohodu za zády Ukrajinců.
Maďarsko navzdory ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už skoro tři roky, udržuje dobré vztahy s Ruskem. Napadené zemi odmítlo poskytnout vojenskou pomoc a kritizuje sankce, jež na Rusko kvůli agresi vůči sousednímu státu uvalila Evropská unie.