Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Maďarsko předběžně schválilo vakcíny Sputnik a AstraZeneca

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. foto: Reuters

Budapešť - Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem. Uvedl to podle agentury Reuters Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Sdělil také, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó odcestoval do Moskvy, kde má ještě o vakcíně jednat.
  14:13aktualizováno  16:33

Brazilský regulátor odmítl schválit ruskou vakcínu Sputnik V, nesplňuje prý ani minimální kritéria

„Vláda jedná s každým možným dodavatelem, včetně Číny a Ruska,“ řekl Gulyás podle agentury MTI. Ujišťoval současně, že vláda nakoupí pouze vakcíny, které už byly použity na milionech lidí a které maďarské úřady shledají bezpečnými a účinnými.

Krabice obsahující vakcínu proti koronaviru Sputnik V.
Vakcína AstraZeneca.

V Moskvě začalo očkování proti covidu. Kromě známého Sputniku má ještě Rusko vakcínu ze Sibiře

Schválení vakcíny od AstraZeneca se očekává 29. ledna, dodal Reuters.Šéf Orbánova kabinetu na pravidelné tiskové konferenci vysvětloval, že maďarská vláda je nucena hledat vlastní zdroje vakcín pro hromadné očkování proti covidu-19, protože to v Evropské unii dosud nezačalo vinou váhavosti Evropské komise. Kritizoval také Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) za pomalé schvalování vakcíny AstraZeneca, kterou maďarské úřady předběžně schválily, aby očkování touto látkou mohlo začít okamžitě, jakmile to unijní úřady povolí. V EU začalo koordinované očkování proti covidu-19 27. prosince, ale podle kritiků postupuje příliš pomalu.

První země EU s ruskou vakcínou

Maďarsko minulý měsíc obdrželo několik tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, jejíž použití ještě není v EU schváleno. Gulyás následně vysvětloval, že Maďarsko tuto vakcínu nepoužije, protože Rusko nemá dostatečné výrobní kapacity.

Maďarsko pokukuje po vakcíně z Číny, předtím zvažovalo nákup ruského Sputniku V

Gulyás uvedl, že ruské problémy s dodávkami vakcín se zdají být vyřešeny, a tak doufá, že do Maďarska by mohlo být brzy dodáno větší množství těchto očkovacích látek.

Maďarsko spěchá s očkováním, aby mohlo uvolnit protinákazová omezení a povzbudit ekonomiku, přestože evropský regulátor dosud ruské vakcíně nedal zelenou.

Jedno procento pacientů očkovaných ruskou vakcínou Sputnik V má vedlejší účinky, zjistila Argentina

Rusko by mohlo začít už od února „zpočátku s nevelkými dodávkami“ vakcín Sputnik V do Maďarska, řekl televizi Rossija 24 Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic, který se na vývoji a marketingu vakcíny podílí.Rusko až tuto středu požádalo o schválení vakcíny Sputnik V v EU.

Maďarsko začalo podobně jako další evropské státy koncem loňského roku očkovat nejprve zdravotníky vakcínou společností Pfizer-BioNTech, která má v EU registraci.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat