Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Udělejme Evropu opět skvělou, vybízí maďarské předsednictví s Rubikovou kostkou

Maďarský premiér Viktor Orbán poté, co odevzdal svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. (9. června 2024) foto: AP

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, jež začíná 1. července. Jeho logem je Rubikova kostka a mottem heslo Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou). Podle ministra pro evropské záležitosti Jánose Bóky se země zaměří na sedm priorit. Mezi ty patří posílení konkurenceschopnosti EU či rozvoj evropského obranného průmyslu.
  16:15

„Maďarsko se ujímá předsednictví EU ve velmi obtížných časech,“ uvedl Bóka na úvod tiskové konference v Budapešti, která byla vysílaná živě na sociální síti X. Válka v sousedství, problémy týkající se migrace, výzvy v souvislosti s konkurenceschopností EU, vyjmenoval maďarský ministr několik problematických situací, jimž musí současná Evropa čelit.

Maďarsko bude podle něj během předsednictví při řešení veškerých záležitostí jednat jako takzvaný honest broker, tedy moderátor jednání. Neznamená to ale, že nebude prezentovat svoji „jasnou vizi Evropy“.

Maďarsko přebírá předsednictví od Belgie v přechodné době, teprve nedávno proběhly volby do Evropského parlamentu, který se poprvé sejde v polovině července ve Štrasburku. Následně se bude řešit sestavování Evropské komise.

Bude tedy nejspíš trvat, než pro předsednictví zase začne „běžná práce“, tedy vyjednávání o jednotlivých normách v takzvaných trialozích mezi předsednictvím, Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Podle ministra Bóky zbývá od Belgičanů asi 120 nedokončených jednání o unijních předpisech v různé fázi. Právě v těchto jednáních by mohli Maďaři pokračovat, pokud tedy nový Evropský parlament nerozhodne, že se těmito normami vůbec nebude zabývat.

Mottem maďarského předsednictví je slogan Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou). Podobné heslo Make America Great Again (Udělejme Ameriku opět skvělou) učinil známým bývalý americký prezident Donald Trump, který je velkým přítelem maďarského premiéra Viktora Orbána. Make America Great Again bylo Trumpovo volební heslo z roku 2016.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!