21. února 2019 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko přijalo několik stovek uprchlíků z Venezuely. Splácí historický dluh

Budova maďarského parlamentu je jednou z ikonických staveb Budapešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova maďarského parlamentu je jednou z ikonických staveb Budapešti. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

BUDAPEŠŤ Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program vlády v Budapešti, do kterého se zapojila jedna dobročinná organizace, se týká lidí s maďarskými kořeny. Informoval o tom internetový portál index.hu.

Maďarsko údajně program zahájilo před necelým rokem s pomocí charitativní organizace Řádu maltézských rytířů. Mluvčí organizace se k tomu nechtěl vyjádřit s ohledem na bezpečnost lidí, kterých se tato záležitost týká, napsala agentura Reuters.

Gergely Gulyás, šéf kabinetu konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána, řekl, že není žádný rozpor mezi dlouholetým Orbánovým tažením proti masové imigraci do Evropy a programem pro Venezuelany. Připomněl, že jde o lidi s maďarskými kořeny. V tomto případě „mluvíme o Maďarech a Maďary za migranty nepovažujeme“, prohlásil. „Stejně jako jakýkoliv jiný Maďar mají právo vrátit se domů,“ dodal.

Podle portálu index.hu Maďarsko těmto lidem zajistilo letenky, ubytování, jazykové kurzy a školení ohledně maďarských kulturních reálií. Postaralo se jim i o doklady, díky nimž si mohou hledat práci. Původně bydleli na ubytovnách na maďarském venkově. Někteří z nich si prý už dokázali najít v Maďarsku práci.

Do Venezuely emigrovalo asi 5000 Maďarů, většina z nich po druhé světové válce.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SOFTWAROVÝ PROGRAMÁTOR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz