18. října 2015 10:11, aktualizováno  17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko uzavřelo hranice. Proud tisíců uprchlíků míří proto do Slovinska

Uprchlíci dorazili z Chorvatska do Slovinska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci dorazili z Chorvatska do Slovinska. | foto: AP

LUBLAŇ Asi 2700 uprchlíků vstoupilo během soboty z Chorvatska do Slovinska a další přes jeho území proudili v noci a sobotu ráno, kdy čekalo v chorvatském tranzitním táboře Opatovac na vstup do Slovinska na 4000 uprchlíků. Slovinsko však zatím hodlá z Chorvatska přejímat nanejvýš 2500 uprchlíků denně. Slovinské ministerstvo vnitra pak odpoledne upozornilo, že nebude přijímat neomezené množství migrantů. Chorvatsko, Srbsko a Makedonie budou prý muset přispět k zpomalení jejich přílivu. Podle posledních zpráv chorvatská policie dnes už zablokovala desítky migrantů na hranici se Srbskem.

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Lublaň uvedla, že tomu nebude bránit, dokud bude Německo, kam většina běženců míří, uprchlíky přijímat. Během soboty a dneška už bylo zatím registrováno 1650 uprchlíků na slovinsko-rakouském Šentilj/Spielfeld.

Poprvé po mnoha týdnech v neděli naopak nepřišli žádní uprchlíci na rakousko-maďarský hraniční přechod Nickelsdorf, který zel prázdnotou.

V neděli dopoledne slovinské úřady očekávaly dalších zhruba 1800 uprchlíků přijíždějících z Chorvatka. Zhruba 1200 už dorazilo kolem 9:30 vlakem, další měli přijet autobusy.

Slovinsko v sobotu oznámilo, že bude z Chorvatska přejímat pouze 2500 lidí denně a nové běžence bude přijímat až poté, co část uprchlíků odcestuje dále do Rakouska. To dnes podle APA zatím fungovalo, i když jenom v sobotu prý přicestovalo více než 6400 uprchlíků do Chorvatska.

Slovinské úřady tvrdí, že může být denně bez problémů přepraveno k rakouským hranicím 5000 lidí a že dokud neopustí zemi, další uprchlíky Slovinsko nepřijme.

„Nemůžeme přijímat neomezené množství migrantů, pokud budeme vědět, že nemohou pokračovat ve své cestě (dál na Západ),“ upozornil podle agentury Reuters státní tajemník slovinského ministerstva vnitra Boštjan Šefic. „Věřím, že Chorvatsko, Srbsko a Makedonie budou muset přijmout také (podobná) opatření,“ dodal.

Zablokování uprchlíků Chorvaty na hranici se Srbskem už nastalo a vyvolalo napětí mezi běženci, napsala agentura AP. Část se jich pokusila hraniční přechod obejít přes pole.

Se zajištěním hladkého průjezdu uprchlíků přes slovinské území pomáhá slovinské policii armáda. „Na rozdíl od jiných zemí mělo Slovinsko čas se připravit. Není to úplně dokonalé, ale postupujeme vpřed,“ prohlásila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Caroline van Burenová.

Podle serveru BBC News dostali běženci, kteří přijeli autobusy do slovinského pohraničního města Gruškovje, jídlo, teplé oblečení a lékařskou pomoc. V autobusech bylo prý hodně rodin a malými dětmi, mnohé promočené studenými dešti. Vlak s 1800 běženci zase dorazil v sobotu na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Mursko Središće/Petišovci.

Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat. UNHCR uvedl, že Slovinsko dokáže denně přijmout až 7000 běženců.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti humanitárním organizacím, které varují, že by tisíce uprchlíků mohly kvůli tomu uváznout v Chorvatsku či ještě jižněji a východněji v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do bohatých západoevropských států.

ČTK