Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Maďarsko je kvůli Ukrajině ve stavu nebezpečí, Orbán vládne pomocí dekretů

Maďarský premiér Viktor Orbán (10. března 2022) foto: Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán povládne dál pomocí dekretů, díky čemuž nebude potřebovat k vyhlašování opatření s váhou zákona parlament. Konkrétní kroky oznámí jeho kabinet v průběhu středy. Umožní mu to stav nebezpečí, který vyhlásil kvůli válce na Ukrajině. Nahrazuje tím dosavadní nouzový stav, který panoval v zemi kvůli covidu.
  7:25aktualizováno  7:49

Podle kritiků ho Orbán zneužívá situace k autoritářské formě vládnutí a k zásahům, které v případě covidové epidemie s původním účelem nesouvisely. Nyní vláda tvrdí, že chce ochránit maďarské rodiny před nebezpečím zvenčí. Tím není jen válkou zmítaná Ukrajina, ale patrně i Brusel, s nímž je premiér ve věčném sporu.

Maďarský parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz schválil změnu ústavy, na jejímž základě vznikla nová kategorie pro nouzový stav či „stav nebezpečí“, jak o něm informovala agentura AP.

Vláda ho nyní může vyhlásit, když je některá ze sousedních zemí zasažená ozbrojeným konfliktem, je ve válce nebo ji postihne humanitární katastrofa. Pro změnu ústavy hlasovalo 136 poslanců ze 199. S Maďarskem sousedí Ukrajina, kterou před třemi měsíci vojensky napadlo Rusko.

Ve videu zveřejněném na Facebooku Orbán několik hodin po hlasování v parlamentu řekl, že válka na Ukrajině představuje „neustálé nebezpečí pro Maďarsko, naši fyzickou bezpečnost, dodávky energií a finanční bezpečnost rodin a ekonomiky“.

Za současné ekonomické otřesy a drastický růst cen podle něho může jak konflikt na Ukrajině, tak sankce uvalené na Maďarsko Bruselem. Evropská komise vede s vládou v Budapešti už dlouhé roky spory o porušování principů demokracie a právního státu.

Budapešť dosud nemá přístup k penězům z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19. Brusel jí je odmítá poskytnout kvůli obavám z nedostatečného potírání korupce.

Díky nouzovému stavu může maďarská vláda rušit existující zákony a vydávat nouzová opatření. Ta sice musí pak nejpozději do 15 dnů schválit parlament, vzhledem k současnému rozložení sil v maďarském zákonodárném sboru jde ale o formalitu. Podle Orbána tak „bude vláda moci okamžitě zareagovat a ochránit Maďarsko i maďarské rodiny všemi dostupnými prostředky“.

Agentura DPA připomíná, že nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii covidu-19 Orbán využil i k účelům, které se zvládáním zdravotní krize nijak nesouvisely. Šlo například o opatření, na základě kterých finančně utrpěly obce vedené opozicí nebo díky kterým získali určité výhody podnikatelé blízcí vládě.

Orbánův Fidesz vyhrál počtvrté v řadě parlamentní volby, znovu získal ústavní většinu.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat