Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Maďarsko žadatele o azyl u hranic zadržuje. Podle evropského soudu je zbavují svobody

Svět

  11:46aktualizováno  14:27
Lucemburk/Brusel - Pokud Maďarsko umisťuje žadatele o azyl v tranzitních zónách u hranic bez zákonného důvodu, porušuje právo Evropské unie. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr EU, podle něhož se podmínky v zónách rovnají zadržení, ačkoli tam podle Budapešti pobývají běženci dobrovolně. Zákonnost zadržování má podle soudu prověřit maďarská justice, která případně nařídí propuštění migrantů.

Přeplněný uprchlický tábor. foto: AP Photo

Nejvyšší soudní instance EU maďarské praktiky zkoumala na žádost tamního soudu. Na ten se loni obrátila čtveřice běženců z Afghánistánu a Íránu, kteří požádali o azyl v Maďarsku po příchodu ze Srbska. Maďarské zákony však neumožňují udělit ochranný status člověku, který přijde z bezpečné tranzitní země, za niž Budapešť Srbsko považuje. Čtveřice se u soudu domáhala mimo jiné toho, aby označil umístění do tranzitní zóny za nezákonné zadržení. Uprchlíci také chtěli, aby nařídil maďarské vládě obnovit azylové řízení, neboť je Srbsko odmítlo přijmout zpět. Maďarské úřady nařídily po srbském rozhodnutí navrácení do zemí jejich původu.

Soud v Lucemburku ve čtvrtek konstatoval, že Maďarsko žadatele o azyl de facto „zbavuje svobody“, neboť tranzitní zónu „nemohou o své vůli opustit ani jedním směrem“.

Hamáček odmítl děti z uprchlických táborů. Stejně nemají nárok na azyl, napsal na Twitter

Tranzitní zóny u maďarských přechodů Röszke a Tompa jsou zařízení, kde mohou lidé žádat v Maďarsku o udělení azylu. Fungují jako uzavřené tábory přímo u hranic, které lze volně opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády jsou uprchlíci v těchto zařízeních dobrovolně. Přes Srbsko se migranti snaží dostat do EU.

Unijní justice také připomněla, že podle unijních směrnic o přijímání a vracení žadatelů o azyl nesmí členské státy nikoho zadržovat bez zákonného důvodu či předchozího úředního rozhodnutí o jeho zadržení.

Nejdelší možná lhůta pro zadržování lidí žádajících o mezinárodní ochranu je přitom podle unijní směrnice čtyři týdny, po jejichž uplynutí musí být propuštěni, připomněl v dnešním verdiktu soud.

O tom, zda v případě žadatelů tyto podmínky maďarské úřady splnily, má podle unijního soudu rozhodnout maďarská justice. Pokud dospěje k názoru, že je zadržování protiprávní, musí nařídit okamžité propuštění či jiný způsob nakládání s migranty, který by nebyl zadržováním.

Maďarský premiér Viktor Orbán učinil z tvrdého přístupu proti migrantům jeden z pilířů své politiky. Dnešní verdikt je považován za zkoušku toho, zda se Budapešť podvolí unijní justici poté, co minulý týden zpochybnil jiné rozhodnutí soudu EU německý ústavní soud.

Jeho verdikt kritický k nákupům dluhopisů Evropskou centrální bankou přivítali vládní politici dvojice zemí, proti nimž vede EU řízení kvůli porušování unijních hodnot - Polska a právě Maďarska. Ministryně spravedlnosti Judit Vargová maďarským médiím minulý týden řekla, že německé rozhodnutí je významným signálem pro právníky v rozhodování, „kdo má konečné slovo při konfliktu pravomocí EU a národních států“.

Soud EU dnes připomněl nadřazenost unijního práva nad zákony členských zemí. Maďarsko se dosud jeho rozhodnutím vždy podřídilo, dnešní verdikt zatím oficiálně jeho vláda nekomentovala.

Přivítali jej naproti tomu zástupci nevládních organizací bojující za práva migrantů. „Je to významné vítězství pro všechny, kdo jsou v Maďarsku zavřeni v železných kontejnerech za ostnatým drátem,“ uvedla Márta Pardaviová z maďarského Helsinského výboru, který zastupuje žadatele o azyl u soudu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...