Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko zavádí další opatření proti uprchlíkům. Povolá 3000 ‚hraničních lovců‘

Svět

  6:00
BUDAPEŠŤ - K ochraně svých hranic kromě plotu s ostnatým drátem a více než 10 tisíc policistů a vojáků zavede Maďarsko také jakousi formu pohraniční stráže, tzv. „hraniční lovce“. Jejich úkolem bude zabránit uprchlíkům vstoupit do země. K nově vzniklé jednotce se může přihlásit téměř každý.

Maďarští vojáci na hranici se Srbskem. foto: Reuters

Maďarská vláda hodlá nabrat až tři tisíce rekrutů z řad veřejnosti. Stát se členem „hraničních lovců“ přitom není nikterak náročné. Uchazeči musí splnit jen pár podmínek. „Rekruti musí být starší 18 let, musí projít testy u psychologa a prokázat fyzickou zdatnost a nakonec zvládnout půlroční výcvik,“ řekl maďarský policista Zsolt Pozsgai.

Merkelová poprvé připustila, že Německo chybovalo při řešení uprchlické krize

K vybavení „hraničních lovců“ bude patřit pepřový sprej, obušek, pouta a také pistole s ostrými náboji. Kromě toho budou také mít ochrannou výstroj. K tomu jim také přísluší plat, který bude 150 tisíc forintů za měsíc (13 tisíc korun). Po dvou měsících ve službě si pak přilepší až na 220 300 forintů (téměř 17 500 korun). První nasazení nových pohraničníků se předpokládá v květnu 2017.

Další opatření k ochraně hranic zavádí Maďarsko v době, kdy příliv migrantů stagnuje. V průměru dorazí k hranicím Maďarska 200 uprchlíků denně. Do země je pak vpuštěno přes tranzitní zóny 30 migrantů za den. Počet migrantů, kteří táboří na srbské straně plotu klesl na 449.

Desítky migrantů, kteří chtějí přejít přejít srbsko-maďarskou hranici, drží...
Desítky migrantů, kteří chtějí přejít přejít srbsko-maďarskou hranici, drží...

Maďarsko má podle kvót na přerozdělování migrantů přijmout 1300 uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Eritreje. To se ale nelíbí části veřejnosti v čele s premiérem Viktorem Orbánem. V zemi se proto uskuteční 2. října referendum, kde Maďaři budou hlasovat o kvótách.

V loňském roce přišlo do Maďarska téměř 400 tisíc uprchlíků. Maďarská vláda v čele s premiérem Orbánem nechala proto postavit na hranicích se Srbskem a Chorvatskem plot, který byl obehnán ostnatým drátem. Kromě plotu byly také zavedeny kontroly na hraničních přechodech, které jsou střeženy maďarskou i slovenskou policií. K ochraně maďarských hranic byli nasazeni také policisté z Česka. Jejich další akci schválila vláda letos v červenci.

Autor: