6. prosince 2017 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarský europoslanec je obžalován ze špionáže proti EU. Obvinění popírá

Radikální nacionalistický politik je podle prohlášení vydaného Keresztesem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikální nacionalistický politik je podle prohlášení vydaného Keresztesem... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ  Maďarská prokuratura obžalovala poslance Evropského parlamentu (EP) za maďarskou krajně pravicovou stranu Jobbik Bélu Kovácse ze špionáže proti Evropské unii a z dalších trestných činů. Podle agentury MTI o tom ve středu informoval šéf vyšetřovatelů prokuratury Imre Keresztes.

Radikální nacionalistický politik je podle prohlášení vydaného Keresztesem obžalován z výzvědné činnosti prováděné v institucích Evropské unie, ze způsobení značné finanční škody a rovněž z používání falešných dokumentů. Škodu 21.076 eur (přes 540 tisíc Kč) podle prokurátorů způsobil fiktivním zaměstnávání stážistů v EP v letech 2012 a 2013.

Keresztes připomněl, že úřad na ochranu ústavy v dubnu 2014 Kovácse obvinil ze špionáže v institucích EU. Na základě této zprávy maďarská prokuratura o měsíc později požádala Evropský parlament, aby Kovácse zbavil imunity. EP v říjnu následujícího roku této žádosti vyhověl. I potom byl politik důvodně podezřelý, že ve výzvědné činnosti ve prospěch cizího státu pokračoval.

Keresztes také poukázal na to, že maďarské úřady Kovácse podezřívají ze špionáže pro Rusko. Podle maďarských vyšetřovatelů první informace o kontaktech tohoto politika se členy ruských zpravodajských služeb pocházejí z roku 2010. Pravidelně se prý stýkal s ruskými diplomaty a každý měsíc jezdil do Moskvy.

Agentura AP napsala, že Kovács dlouhou dobu v Rusku studoval a také pracoval.

Kovács veškerá obvinění odmítá

Kovács, který je stejně jako další tři spoluobžalovaní vyšetřován na svobodě, veškerá obvinění odmítá. Dnešní oznámení prokuratury podle AP přivítal jako příležitost očistit své jméno u soudu a zároveň oznámil, že ze strany Jobbik vystupuje.

Na svém facebookovém účtu obvinil vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, že jeho kauzu zneužívá k útokům na Jobbik. „Nechci, aby nepodložená obvinění vůči mé osobě a soudní řízení ztížily vítězství Jobikku ve volbách v roce 2018,“ napsal.

Podle zatím posledních průzkumů veřejného mínění je Jobbik nejsilnější opoziční politickou stranou. S jasnou převahou ale nadále vede Fidesz, který by mohl v dubnových volbách získat v zákonodárném sboru opět dvoutřetinovou většinu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz