Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slováky rozčílil mítink Jobbiku v Dunajské Strede

Poslanci Jobbiku v maďarském parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci Jobbiku v maďarském parlamentu | foto: Reuters

DUNAJSKÁ STREDA Protesty vyvolal na Slovensku mítink maďarské krajně pravicové strany Jobbik v Dunajské Stredě, na němž se extremisté snažili oslovit voliče pro dubnové parlamentní volby v Maďarsku. Jejich politik Péter Pallér totiž ve slovenském městě vystupoval jako kandidát Felvidéku (Horních zemí), jak se Slovensko označovalo v dobách Uherského království. Na tento termín je přitom řada Slováků velmi citlivá. Část zastupitelstva chce nyní pořádání podobných akcí v městských zařízeních zakázat.

Podle čtvrtečního vydání slovenského deníku Pravda se v úterý večer před kulturním střediskem v Dunajské Stredě sešli odpůrci předvolební agitky maďarských pravičáků a demonstrovali s plakáty hlásajícími hesla "Jobbiku, kliď se!" nebo "Ne nacismu".

"Protestujeme proti exportu nacistických idejí," prohlásil člen městského zastupitelstva za maďarskou stranu Most-Híd Marián Ravasz. "Vůbec nerozumím tomu, co tu hledá zahraniční politická strana, a hlavě tomu, že jeden pán je uvedený jako kandidát za Felvidék," dodal politik strany zastupující početnou maďarskou menšinu na Slovensku. S akcí Jobbiku ale prý nemá nic společného a odsoudila ji.

Volby se blíží

V Maďarsku se 6. dubna konají parlamentní volby, kterých se mohou aktivně i pasivně účastnit i maďarští občané žijící v zahraničí. Budapešť před zhruba třemi roky usnadnila získávání státního občanství příslušníkům maďarských menšin žijících za hranicemi, k němuž už není nutné trvalé bydliště v Maďarsku. Bratislava reagovala na tento krok souseda zákonem, podle něhož lidé na Slovensku přijetím občanství jiné země ztrácejí to slovenské.

O tom, kolik Maďarů na Slovensku se k maďarskému občanství přihlásilo, neexistují podle deníku Pravda přesné údaje. Podle oficiálních čísel přišlo o slovenské občanství kvůli zákonu o zákazu dvojího občanství přes 700 lidí. Většina z nich ale požádala o občanství jiného státu než Maďarska. Na Slovensku žije téměř půl milionu Maďarů.

JOBBIK neboli Hnutí za lepší Maďarsko

Jedná se o třetí nejsilnější parlamentní stranu ve Maďarsku, která vystupuje silně nacionalisticky a opakovaně na sebe upozornila kampaněmi proti menšinám.

K předvolební akci Jobbiku v Dunajské Stredě se nyní nehlásí nikdo z tamní radnice. Kulturní středisko, kde se konala, je přitom příspěvkovou organizací města, ležícího nedaleko Bratislavy. Členové zastupitelstva za Most-Híd a nezávislí chtějí příští týden prosadit usnesení, které by podobné akce v městských zařízeních zakazovalo.

"V tom usnesení chceme dosáhnout toho, aby politickým stranám a hnutím, které nejsou registrované na Slovensku, a organizacím šířícím nenávist vůči komunitám nemělo být umožněno organizovat společenské události v zařízeních města," přiblížil Ravasz.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...