13. dubna 2015 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarský Jobbik slaví úspěch. Kandidát krajní pravice vyhrál volby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vítěz voleb. Kandidát krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Lájos... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz voleb. Kandidát krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Lájos... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ V nedělních doplňujících volbách do maďarského parlamentu zvítězil podle všeho kandidát krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), který těsně porazil svého rivala z vládní strany Maďarský občanský svaz (Fidesz).

Po sečtení 99,1 procenta hlasů získal Lajos Rig 35,3 procenta a Zoltán Fenyvesi z Fidesze 34,4 procenta hlasů. Jak uvedla agentura AP, zbývalo sečíst ještě asi 500 hlasů a podle analytiků je nepravděpodobné, že by kandidát vládní strany výsledek nakonec zvrátil.

‚Změníme vládu‘

Lídr ultrapravicové strany Jobbik - neboli Hnutí za lepší Maďarsko - Gábor Vona s manželkou

Gábor Vona.

Šéf Jobbiku Gábor Vona označil vítězství svého kandidáta za historické. „V Maďarsku panuje nálada na výměnu vlády a Jobbik bude tou silou, která vládu změní,“ uvedl Vona před svými oslavujícími stoupenci ve městě Tapolca na západě země. Pokud vítězství Jobbiku potvrdí i konečné výsledky, půjde letos již o druhou přímou porážku strany Fidesz. Ta už v únorových doplňovacích volbách ve městě Veszprém ztratila jedno křeslo, a přišla tak o dvoutřetinovou většinu v parlamentu, kterou měla minulých pět let a která je nutná například ke změně ústavy.

„Fidesz se dostal do určité spirály klesající obliby, ze které bude velmi obtížné se dostat,“ uvedl maďarský analytik Peter Krausz. Mnozí politici ze strany Jobbik prosluli v minulosti svými protižidovskými či protiromskými prohlášeními, poslední dobou ale strana poněkud zmírnila rétoriku, aby oslovila více voličů. Kritiky strany to ale nijak neobměkčilo. „V očích zbytku světa je Jobbik extremistickou stranou, která propaguje nenávist,“ uvedl v neděli šéf Světového židovského kongresu Ronald Lauder.

Podle analytika Krausze má před sebou Jobbik i přes nynější vítězství ještě hodně dlouhou cestu k tomu, aby mohl zvítězit i v parlamentních volbách, které se mají konat v roce 2018. „Zdá se nemožné, že by kdokoli ve Spojených státech či v Evropě akceptoval vládu Jobbiku,“ uvedl Krausz. „Teď už je téměř jisté, že mnoho voličů je rozčarováno chováním Fidesze, a proto začali podporovat Jobbik,“ dodal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse