Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maďarský konzul: Slovensko je kukaččí vejce

Svět

  12:00
BRATISLAVA - Maďarský konzul na Slovensku bude zřejmě odvolán z funkce. Důvodem jsou nevhodné výroky o Slovensku, proti kterým slovenská diplomacie protestovala, napsal dnes list Sme. Slovensko-maďarské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, zatěžuje je několik sporů.

Maďarsko povolalo svého konzula na Slovensku Gézu Farkase ke konzultacím do Budapešti

"Slovensko převzalo státní atributy jako jakousi licenci, nevybojovalo si je v mnohastaletém zápasu. Slovenská společnost tyto znaky používá, avšak historii a identitu je velmi těžké vytvořit umělými prostředky," uvedl nedávno maďarský konzuil Géza Farkas v rozhovoru pro internetový portál bumm.sk.

Slovensko také označil za kukaččí vejce, protože ze sousedních zemí bylo podle něj jediné, které se jako celek vyčlenilo z Uherska. Současné Slovensko a Maďarsko byly součástí Uherska do vzniku Československa v roce 1918, na Slovensku nadále žije početná maďarská menšina.

Farkas v rozhovoru rovněž zpochybnil misi soluňských bratrů Cyrila a Metoděje, kteří před více než tisíci lety přinesli na tehdejší Velkou Moravu křesťanství a písmo. "Je divné, že jako misionáři přeskočili území dnešního Maďarska. Není tam po nich žádná stopa, proto se vnucování kultu zdá být trpkým úsilím, pokusem o následné doplnění chybějících základních pilířů," tvrdil.

Maďarsko odmítlo výroky komentovat
Maďarská ambasáda se k Farkasovi nevyjádřila. "Velvyslanectví nám diplomatickou nótou oznámilo, že byl povolán ke konzultaci. Výroky proto nebudeme komentovat," uvedlo slovenské ministerstvo zahraničních věcí.

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem zatěžuje několik sporů. V posledním období je to hlavně maďarský zákon, který umožňuje Maďarům ze zahraničí jednodušeji získat maďarské občanství. Maďarské ministerstvo zahraničí zase kritizovalo, že bustu někdejšího kontroverzního maďarského politika na Slovensku Jánose Esterházyho, kterou nedávno nedávno odhalili v Košicích, někdo polil barvou.

Autoři: ,