28. února 2017 20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti z Iráku a Sýrie ilegálně překročili hranice. Maďarský soud je odsoudil

Migranti, kteří chtějí přejít srbsko-maďarskou hranici (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti, kteří chtějí přejít srbsko-maďarskou hranici (ilustrační snímek) | foto: Marek Zavřel

SZEGED Tresty vězení potvrdil v úterý odvolací soud v jihomaďarském městě Szeged sedmi mužům z Iráku a Sýrie za účast na násilných nepokojích, které se odehrály na podzim 2015 na maďarsko-srbské hranici. Šest odsouzených už ale není v Maďarsku, odsouzeni byli v nepřítomnosti, uvedla agentura MTI.

Soud uznal muže vinnými z ilegálního překročení hranice. Každému uložil roční trest vězení a čtyřletý zákaz vstupu do Maďarska.

Sedmému odsouzenému, který jako jediný v Maďarsku zůstává, soud o rok snížil tříleté vězení uložené v prvoinstančním řízení. Krom toho mu na šest let zakázal vstup do země. Výkon trestu odnětí svobody byl tomuto muži o rok odložen kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.

Loni v listopadu vynesl soud v Szegedu zatím nepravomocný rozsudek s desetiletým odnětím svobody nad Syřanem Ahmedem Hamedem za účast na tomtéž incidentu, který se odehrál mezi migranty a policisty 16. září na přechodu Röszke. Uznal ho vinným z násilného jednání vůči pořádkovým silám, což je podle maďarského právního řádu trestný čin srovnatelný s teroristickým aktem a lze za to uložit až doživotní vězení.

Při uvedených násilnostech utrpělo zranění 15 policistů a více než 100 migrantů. Policie použila proti útočícímu davu slzný plyn a vodní děla. Skupině osob, včetně čtyřicetiletého Ahmeda Hameda, se podařilo u přechodu prorazit bránu v hraničním oplocení a do Maďarska proniknout.

Maďarská vláda nechala předloni postavit plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem zastavit desetitisíce běženců, kteří se snažili dostat do západní Evropy přes maďarské území. V souvislosti s tím také nechala v parlamentu schválit výrazné zpřísnění právních předpisů týkajících se ilegálního překročení hranic a azylové politiky státu.

Orbán: Maďarsko si musí zachovat svou etnickou homogenitu

Maďarsko si musí zachovat svou etnickou homogenitu, přílišné mísení národností totiž přináší jen problémy. V úterním projevu na akci Maďarské komory průmyslu a obchodu to uvedl premiér Viktor Orbán, který dlouhodobě brojí proti imigraci do své země.

Maďarské hospodářství je třeba ochránit před riziky, které v oblasti vytváření pracovních míst a daní představuje Evropská unie, uvedl také premiér. Zároveň se vyslovil proti snaze bojovat s nedostatkem sil na maďarském pracovním trhu povoláváním takzvaných gastarbeiterů, tedy zahraničních pracovníků.

Kritici obviňují Orbána z šíření nacionalismu a xenofobie a z postupného odbourávání demokracie v zemi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz