18. září 2006 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarský premiér lhal, odhalila nahrávka

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. | foto: AFP

BUDAPEŠŤ O víkendu byla zveřejněna nahrávka, na níž maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány přiznává, že lhal o stavu ekonomiky. Dále říká, že se podařilo udržet Maďarsko nad vodou díky stovkám podvodů. Opozice žádá jeho demisi.

Maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány čelí výzvám k demisi poté, co byla o víkendu zveřejněna nahrávka, na které přiznává lhaní o skutečném stavu ekonomiky země. Proti předsedovi vlády hned v neděli večer protestovalo několik tisíc příznivců opozice, stovky
demonstrantů se sešly i dnes. Gyurcsány pravost nahrávky potvrdil, informovaly dnes světové tiskové agentury.

Hlasový záznam vznikl údajně v květnu, tedy měsíc po druhém vítězství Maďarské socialistické strany MSZP ve volbách, a byl pořízen při jednání strany za zavřenými dveřmi. Gyurcsány řekl svým stranickým kolegům o nutnosti tvrdých ekonomických reforem.

"Nemáme moc na výběr. Vlastně vůbec ne. ... Žádná evropská země neudělala něco tak pitomého jako my," říká premiér na nahrávce. "Evidentně jsme v minulém roce a půl či dvou letech lhali," pokračuje Gyurcsány. Také prohlásil, že Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů.

Gyurcsány se v neděli v televizi ATV pokoušel své výroky vysvětlit, když řekl, že o lžích mluvil v souvislosti s politiky, kteří se snaží přesvědčit Maďary, že mohou žít v pohodlí, aniž by za to museli platit.
V několika minulých týdnech premiér přiznal, že v zájmu volebního úspěchu
jeho vláda zamlčela skutečnou hloubku státního deficitu a prosadila zákon
snižující daně, který Gyurcsány nyní označuje jako chybný.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!