24. května 2018 7:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarský prezident udělil kardinálu Dukovi vysoké vyznamenání

Dominik Duka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Duka | foto: maďarské velvyslanectví v Praze

BUDAPEŠŤ/PRAHA Maďarský prezident János Áder ve středu udělil kardinálovi Dominiku Dukovi vysoké státní vyznamenání Střední kříž s hvězdou řádu za zásluhy Maďarska. Významné ocenění arcibiskupovi pražskému a primasi českému osobně předal v budově maďarského parlamentu v Budapešti, informoval server listu Magyar Idők.

Slavnostního ceremoniálu se kromě Ádera zúčastnili také předseda maďarského parlamentu László Kövér, místopředseda vlády Zsolt Semjén a kardinál Péter Erdő, arcibiskup ostřihomský-budapešťský. Semjén v proslovu ocenil Duku jako oddaného přítele Maďarska.

Duku již delší dobu váže k Maďarům zvláštní pouto, uvedlo pražské arcibiskupství ve středeční tiskové zprávě. V roce 2016 jej proto papež František vybral za svého vyslance pro oslavy 1 700. výročí narození svatého Martina v Maďarsku.

Maďarský prezident předává Dukovy vyznamenání.

Maďarský prezident předává Dukovy vyznamenání.

Duka umožnil, aby se v Praze po víceleté přestávce obnovila maďarská farnost. V listopadu 2011 na motolském hřbitově u památníku obětem komunismu posvětil pamětní desku se jménem Jánose Esterházyho. Tento nejednoznačně hodnocený maďarský šlechtic a československý politik zemřel v roce 1957 ve věznici Mírov. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz