Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Potápěči vytáhli z vraku lodi v Budapešti tělo. Počet obětí nehody stoupl na devět, 19 lidí se stále pohřešuje

Potápěči v pondělí vytáhli jedno tělo z vraku lodi, která se minulý týden na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápěči v pondělí vytáhli jedno tělo z vraku lodi, která se minulý týden na... | foto: Reuters

Budapešť Potápěči v pondělí vytáhli jedno tělo z vraku lodi, která se minulý týden na Dunaji potopila po srážce s větším plavidlem. Totožnost oběti zatím nebyla zveřejněna, napsala agentura AP. Další tělo bylo objeveno více než 100 kilometrů po proudu řeky a policie později potvrdila, že se jedná o další oběť. Počet potvrzených obětí neštěstí tak vzrostl na devět, napsala maďarská agentura MTI. Dalších 19 lidí se stále pohřešuje.

Podle maďarských médií tělo ve vraku již ráno objevili maďarští potápěči, kteří ho označili a dále prozkoumali i vrak lodi, který se nachází v hloubce až devět metrů. Později tělo z vody vytáhli jejich jihokorejští kolegové, kteří v Budapešti s maďarskými záchranáři spolupracují. Na palubě výletní lodi byli jihokorejští turisté.

Prudký tok Dunaje, rozvodněného po vydatných deštích, doposud bránil potápěčům, aby se do potopené lodi ponořili a prozkoumali ji. Nyní se jim to ale podařilo.

Jihokorejský tým chce vyzvednout těla předpokládaných obětí, které zůstaly v lodi, dokud je vrak na dně řeky. Maďaři navrhovali, že vzhledem k nesnadnému přístupu nejdřív loď vyzvednou. Jihokorejci se ale obávají, že při tom by mohlo hrozit poškození plavidla a tím i ztráta těl utonulých. Maďarská strana nakonec s plánem Jihokorejců souhlasila.

Příslušník policie stojí na břehu Dunaje u Margaretina mostu, kde probíhají...
Jihokorejští a čeští potápěči provádí průzkumné ponory v Budapešti na Dunaji,...

Ředitel maďarského protiteroristického centra TEK János Hajdu v pondělí upřesnil, že proud řeky v místě dosahuje rychlosti čtyř metrů za sekundu. Navíc ve vodě studené pod 15 stupňů je nulová viditelnost. Plovoucí jeřáb s nosností 200 tun schopný vyzvednout potopené plavidlo ze dna by měl podle Hajdua připlout během několika dnů. „Spolupracujeme s našimi jihokorejskými kolegy, jde o společnou operaci,“ řekl Hajdu na tiskové konferenci. Záchranné operace v pondělí z nedalekého mostu sledovalo i několik příbuzných jihokorejských obětí, uvedla agentura AP.

List Magyar Nemzet na svém webu s odvoláním na několik nezávislých zdrojů napsal, že o víkendu bylo u městečka Ercsi, asi 15 kilometrů od Budapešti po proudu Dunaje, z řeky vytaženo několik těl. Vzhledem k tomu, že identifikace mrtvých zatím nebyla dokončena, není možné říci, zda jde o lidi z potopené lodi.

Těla jsou unášena proudem desítky až stovky kilometrů

Podobně tomu bylo u dalších dvou těl, která byla z řeky vylovena. Jeden utopený byl vytažen u obce Harta asi 120 kilometrů jižně od maďarské metropole a druhý až u Moháče, vzdáleného kolem 200 kilometrů od místa tragédie. Muže objeveného u Harty následně policisté identifikovali jako další z obětí nehody, jeho národnost ale nebyla zveřejněna.

Tragická nehoda se stala minulý týden ve středu večer za deštivého počasí. Výletní plavidlo Mořská panna s 33 jihokorejskými turisty se potopilo po srážce s větší hotelovou lodí Viking Sigyn. Mezi nezvěstnými je 19 turistů a dvoučlenná maďarská posádka.

Maďarská policie už ve čtvrtek zadržela 64letého ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn kvůli podezření, že neštěstí zavinil. V sobotu soud na kapitána uvalil třicetidenní vazbu. Ukrajinec ale jakoukoli vinu na tragédii odmítá a v pondělí dal najevo, že je ochoten zaplatit kauci, aby mohl být z vazby propuštěn.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...