15. března 2012 23:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarští extremisté vtrhli v Budapešti do banky, kde úřaduje i MMF

Demonstrace v Budapešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Budapešti. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Několik stovek pravicových extremistů a neonacistů ve čtvrtek večer vniklo do budovy budapešťské banky Center, v níž má svou kancelář i MMF. Extremisté zapalovali světlice a na balkoně budovy vyvěsili středověkou Arpádovu vlajku, kterou před rokem 1945 používali fašisté.

Výtržníky z budovy vyvedla policie. Byl mezi nimi i poslanec za krajně pravicový Jobbik Tamás Sneider. V Maďarsku se na státní svátek konaly desetitisícové demonstrace na podporu vlády Viktora Orbána i proti ní.

Konzervativní premiér kritizoval Brusel a "eurokraty" a varoval, aby se Evropa nestala "kolonií" moderního finančního systému. Pravicoví extremisté podle agentury DPA vtrhli do jedné z budapešťských bankovních budov. Svou kancelář v ní má i Mezinárodní měnový fond (MMF).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Orbánova vláda se ocitla pod palbou kritiky z Bruselu kvůli ústavním změnám, které prý hrozily například omezením nezávislosti maďarské centrální banky a úřadu pro ochranu dat. Kritizována byla i justiční reforma, která mění věk odchodu soudců do důchodu.

Brusel nyní navíc Maďarsku bezprecedentně zmrazil 495 milionů eur (12 miliard Kč) z kohezního fondu kvůli údajně nedostatečnému boji proti nadměrným rozpočtovým deficitům.

Eurokrati jednou poznají, že jsou vedle, tvrdí Fidesz

Orbán při příležitosti dnešních oslav výročí maďarské protihabsburské revoluce z roku 1848 promluvil na Kossuthově náměstí před parlamentem. "My Maďaři jsme národ bojovníků za svobodu," prohlásil šéf strany Fidesz před davem svých příznivců.

"Eurokrati se na nás  ještě dívají nevraživě, ale nakonec nám dají za pravdu," prohlásil premiér. "Pokud se nevzpamatujeme, stane se i Evropa kolonií moderního finančního systému," varoval Orbán unii.

Orbánovy stoupence na Kossuthově náměstí posílily i zhruba dvě tisícovky demonstrantů z Polska. Jejich "cestu solidarity" do Budapešti organizoval krajně pravicový týdeník Gazeta Polska, jenž má podle DPA blízko ke konzervativní opoziční straně Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

U Alžbětina mostu, zhruba kilometr od provládní demonstrace, se sešly desítky tisíc odpůrců vlády, aby protestovali proti údajně restriktivnímu mediálnímu zákonu a dalším opatřením, které prý oslabují demokracii a právní stát. Studenti a učitelé zase požadovali ústupky z údajně ultrakonzervativní školské politiky vlády.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!