9. dubna 2019 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podnikatelé blízcí Orbánovi založili tiskovou agenturu, zaměří se na střední Evropu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Budapešť Malá skupina maďarských podnikatelů a politiků blízkých předsedovi vlády Viktoru Orbánovi založila v Londýně mezinárodní tiskovou agenturu V4NA, která má přinášet zprávy zejména ze střední a východní Evropy. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Orbánovi spojenci v posledních letech ovládli velkou část maďarských médií a premiérova strana Fidesz získala úplnou kontrolu nad státními médii. To vyvolalo mezinárodní kritiku a obviňování maďarského vedení, že v zemi omezuje svobodu slova.

Reuters poukázal na to, že Orbán ale nemá vliv na zpravodajství zahraničních médií, která jsou vůči němu znatelně kritičtější než domácí sdělovací prostředky. Obsah informací nové agentury naznačuje, že toto médium bude šéfovi maďarské vlády mnohem více nakloněno.

Název agentury V4NA, která byla podle Reuters založena už loni v prosinci, odráží její přednostní zaměření na čtyři členy visegrádské skupiny - Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Agentura na svém webu uvádí, že pro ni pracuje tým 50 novinářů a zpravodajské týmy „v místech, kde se odehrávají hlavní události v Evropě“, jimiž jsou „Londýn, Brusel, Paříž, Berlín, Praha, Budapešť, Bělehrad, Bratislava a Varšava“.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?