9. května 2019 7:20, aktualizováno  20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maduro nechal zatknout druhého muže opozice. Agenti ho uvěznili v autě, které naložili na odtahový vůz

Druhý muž opozice Edgar Zambrano (nahoře). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý muž opozice Edgar Zambrano (nahoře). | foto: Reuters

Caracas Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi. Vozidlo druhého muže opozice při odjezdu ze sídla strany Demokratická akce (AD) obklíčilo komando tajné služby SEBIN a odtahový vůz jej odvezl i se Zambranem, napsala agentura AP.

Zambranův kolega Richard Blanco se ve čtvrtek uchýlil na argentinskou ambasádu v Caracasu, informovala agentura Reuters. 

„SEBIN nás zaskočil, nenechali nás vystoupit z našeho auta a použili odtahový vůz, aby nás nuceně odvezli přímo do Helicoidu,“ uvedl místopředseda parlamentu na Twitteru s odkazem na centrálu hlavní venezuelské tajné služby.

09.května 2019 v 04:52, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 07:29

Deputy of #Venezuela's @jguaido arrested and dragged away by tow truck https://t.co/ci4BJ7IlWD

„Režim zadržel prvního místopředsedu Národního shromáždění. Snaží se rozložit moc, která zastupuje všechny Venezuelany, ale to se jim nepodaří,“ reagoval vůdce opozice Juan Guaidó, kterého téměř 60 zemí včetně Spojených států uznává jako prozatímního prezidenta Venezuely.

Zambrano je jedním ze sedmi zákonodárců, kterým ústavodárné shromáždění ovládané socialistickým prezidentem Madurem o den dříve odebralo poslaneckou imunitu. Skupina opozičníků je obviněna z velezrady a spiknutí kvůli neúspěšnému pokusu vyvolat vojenskou vzpouru proti Madurovi. Venezuelský nejvyšší soud nařídil zahájit trestní stíhání v úterý a zatčení Zambrana je podle agentury Odkaz prvním takovýmto krokem vůči členovi parlamentu od 30. dubna, kdy Guaidó a další vyzvali armádu, aby svrhla Madura.

„Jeden z hlavních osnovatelů převratu byl právě zatčen,“ řekl ve vysílání státní televize předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello. „Budou muset u soudů zaplatit za neúspěšný puč, o který se pokusili,“ dodal.

Zambrano dvě hodiny před svým zatčením řekl AP v telefonickém rozhovoru, že se nebude skrývat, protože „jsem se nedopustil žádného zločinu“.

Venezuelský opoziční zákonodárce ze sociálnědemokratické strany APB Richard Blanco, který rovněž patří mezi poslance zbavené imunity, ve čtvrtek vyhledal útočiště na argentinském velvyslanectví ve Venezuele, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z argentinského ministerstva zahraničí a jednoho svědka. „Je tam jako host, můžeme to potvrdit,“ řekl Reuters argentinský funkcionář, jenž si nepřál být jmenován.

ČTK