19. února 2019 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maduro odmítá pomoc z USA, dováží ale stovky tun léků z Ruska. Důstojně zaplatíme, prohlásil

Venezuelský prezident Nicolás Maduro během svého projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro během svého projevu. | foto: Reuters

Caracas Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizi ohlásil nadcházející dodávku stovek tun léků, zaslaných z Ruska. „Ve středu legálně dorazí 300 tun humanitární pomoci z Ruska,“ prohlásil Maduro s tím, že půjde o „velmi drahé“ léky, za které venezuelská vláda „důstojně zaplatí“.

Současně znovu odmítl vpustit do strádající země americkou humanitární pomoc a léky, jak se domáhá opozice. Podle něj jde o „politickou show“ a „past“, nastraženou na žádost opozičního předsedy parlamentu Juana Guaidóa, kterého jako dočasného prezidenta podle agentury AFP uznala padesátka zemí světa. Guaidó již dříve prohlásil, že bez humanitární pomoci hrozí v bídou sužované Venezuele smrt až 300 tisíc lidí.

Madurův režim se snaží zabránit tomu, aby opozice dostala do země potraviny a léky, které zejména Spojené státy dopravují na hranici sousední Kolumbie. Caracas v pondělí oznámil, že hodlá distribuovat vlastní humanitární pomoc pro chudé Kolumbijce, a také posiluje přítomnost vojáků u hranice s Kolumbií.

Autoritářský prezident Maduro tvrdí, že Venezuelané humanitární dodávky ze zahraničí nepotřebují a označuje organizaci pomoci za opoziční show. Tvrdí také, že dodávky humanitární pomoci mají předcházet vojenské intervenci Spojených států ve Venezuele. Madura jako prezidenta stále uznává řada států, včetně Ruska, Číny nebo Turecka.

Guaidó, který je od ledna předsedou venezuelského parlamentu, se prohlásil prozatímním prezidentem během demonstrací 23. ledna. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské a další. Opozice ale nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu. Na vojáky znovu apeloval americký prezident Donald Trump, aby se přidali na stranu opozice. V opačném případě je prý nečeká „žádná budoucnost, žádné východisko“ a „ztratí vše“.

Guaidó svolal na nadcházející sobotu demonstrace po celé zemi, které mají tlačit na armádu, aby do Venezuely pomoc vpustila.

Země čelí nejhorší politické a hospodářské krizi ve své historii, vyznačující se hyperinflací a nedostatkem základních potřeb.

Agentura TASS připomněla, že minulý týden do Venezuely bylo dopraveno více než 60 kontejnerů s 933 tunami léků z ciziny, hlavně z Číny a také z Kuby. Maduro v úterý ohlásil, že v příštích dnech budou ohlášeny dodávky dalších léků či surovin potřebných pro jejích výrobu.

ČTK