28. dubna 2019 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Magický pták. Dron íránské gardy údajně sledoval americkou letadlovou loď

To je náš dronda aneb záběry ze vzduchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy To je náš dronda aneb záběry ze vzduchu | foto: Jana a Dan Urbanovi

Teherán Dron íránské revoluční gardy úspěšně provedl průzkumný let nad americkou letadlovou lodí v Perském zálivu. S odvoláním na dnešní zprávu íránské polostátní tiskové agentury Tasním o tom informovala agentura AFP.

Na videu, které íránská agentura zveřejnila a jehož věrohodnost nebyla ověřena, je vidět světle modrý dron s nápisy Ababil III v perštině a latince na křídlech. Dron se za zvuku hudby akčního filmu vznese z blízké pouště a letí nejprve kolem doprovodného plavidla a poté kolem letadlové lodě se zaparkovanými stíhačkami na palubě. Agentura Tasním letadlovou loď neoznačila a neuvedla ani, kdy bylo video natočeno.

Ababil je podle koránu druh magických ptáků, kteří v roce 570 chránili saúdskou Mekku při útoku sloní armády vládce Jemenu tím, že ji ze vzduchu kamenovali. 

Spojené státy před třemi týdny zapsaly íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Írán reagoval tím, že za teroristickou označil americkou armádu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz