Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rusové prý testovali ponorku-dron schopnou zničit území větší než Česko

Svět

  18:07
WASHINGTON/PRAHA - Rusko údajně testovalo revoluční jadernou ponorku Status-6. Ta prý bude dálkově ovládaná, nebude potřebovat lidskou posádku a bude schopna nést jednu z nejničivějších jaderných zbraní. Nejmenovaní představitelé amerického ministerstva obrany potvrdili, že Rusové stroj vypustili, o úspěšnosti testu však informace podat nechtěli.
Jaderná ponorka (ilustrační foto)

Jaderná ponorka (ilustrační foto) foto: Reuters

Že pozorně monitorují vývoj ruského podvodního armádního stroje, potvrdil americkému serveru The Washington Free Beacon i mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Podrobnosti o ruském testu ale odmítl sdělit.

Ruská média vyvolala paniku. Cvičení si spletla s raketovým útokem USA

Rusové zintenzivnili vývoj na poli nukleárních technologií v posledním roce poté, co se jejich vztahy se Západem začaly ještě více zhoršovat. O existenci testované ponorky se poprvé hovořilo už v minulém roce a potvrzena byla toto září. O dva měsíce později ji přiznala i ruská armáda.

„Ponorka Status-6 s jaderným pohonem a vyzbrojena jadernou náloží je jedním z nejvíce nezodpovědných armádních projektů Putinova Ruska,“ řekl bývalý pracovník amerického ministerstva obrany Mark Schneider.

Podle ruského vládního dokumentu, který se před rokem objevil na obrazovkách státní televize, má být Status-6 v podstatě podmořskou verzí interkontinentální balistické střely s dosahem až 10 000 kilometrů, schopností potopit se až do hloubky 1000 metrů a plout rychlostí 100 km/h.

Plány na stavbu jaderné ponorky a dronu v jednom, které unikly v roce 2015 do ruských médií.

„Status-6 je navržen tak, aby zabíjel civilisty a zůstal po něm masivní radioaktivní spad,“ řekl Schneider. Podle informací z ruských médií totiž může být vybaven kobaltovou jadernou bombou určenou k trvalému jadernému zamoření území.

Její mechanismus je však pouze teoretickým modelem ze studené války, ale neví se o tom, zda byla skutečně někdy zkonstruována. Po výbuchu kobaltové jaderné bomby by rozsáhle území zamořil nebezpečný radioaktivní izotop kobaltu po dobu 100 let.

“Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta uvedl, že pro dosažení trvalého jaderného zamoření může zbraň použít tzv. kobaltovou bombu - jadernou bombu navrženou k produkci zvýšeného jaderného spadu, oproti klasickým jaderným hlavicím,” uvedl Schneider.

O nejhorších vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem za dlouhou dobu svědčí i to, že Moskva v říjnu vyhlásila celonárodní cvičení civilní obrany. Mělo občany připravit na možnost jaderného útoku ze strany západních spojenců.

Autor: