Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poskytovatelé bydlení vydělávají na uprchlících, tvrdí švédský premiér

Evropa

GÖTEBORG - Švédský premiér Stefan Löfven se nedávno zeptal soukromých firem nabízející bydlení, zda se cítí dobře při pohledu do zrcadla. Podle něj totiž těží ze situace, kdy země čelí uprchlické krizi a snaží se před zimou najít dostatek bydlení pro více než 80 tisíc žadatelů o azyl.

Vytápěné stany jsou využívány ve Švédsku i v Německu. foto: Reuters

Švédsko je jako v kleštích při řešení bydlení pro příchozí uprchlíky. Poskytovatelé soukromých ubytování byli nařčeni z těžení výdělků. Země se mezitím potácí s nedostatkem lůžek pro desítky tisíc žadatelů o azyl.

Bydlení je tak omezené, že se úřady uchylují k vytápěným stanům, aby migranty ubytovaly. Devět tisíc lidí přichází do této severské země každý týden. Zároveň však byly soukromé společnosti obviněny z toho, že vybírají přehnané peníze za pomoc vládě. Ta potřebuje bydlení pro 80 tisíc lidí, kteří letos do Švédska dorazili.

Somálští uprchlíci se pohádali v německé ubytovně. 20letý muž byl ubodán

„Žijeme z ruky do úst,“ řekl pro server The Guardian Tolle Furegård, ředitel uprchlického ubytování u Švédské migrační rady. „Nedělají to z milosti. Jde o velký sektor, možnost vydělat rychle velké peníze a je to bezpečné, protože účty platí vláda.“

Rada snížila své nároky, aby nalákala více nabídek ubytování. Podle Furegårda do konce roku shání dalších 30 tisíc lůžek.

Ministr pro migraci Morgan Johansson odsoudil firmy s tím, že si chtějí naplnit kapsy, zatímco zbytek země pro uprchlíky sbírá peníze. I podle mluvčího ministerstva spravedlnosti se s rostoucí poptávkou soukromé společnosti chopili příležitosti navýšit ceny.

Za rok 2015 ve Svédsku zažádalo o azyl více než 86 000 lidí. Toto číslo tak přesahuje rok 1992, kdy bylo během války v Jugoslávii žádostí 84 tisíc.

Letos do Švédska dorazí nejvíce osamocených uprchlických dětí z celé Evropské unie. Strop pro státní platby za ubytování dětí je vyšší než u dospělých. Soukromé investice přitahují výdělky třikrát vyšší, než je pro tuto oblast typické.

Společnost Aleris, kterou vlastní mocná Wallenbergova rodina, odmítla komentovat zprávy o tom, že účtuje 6 600 liber měsíčně (asi 242 000 korun) za umístění uprchlického dítěte do pěstounské rodiny.

Dítě za více než pět tisíc na den

Firma Vardaga tvrdí, že ubytování dítěte je spojené s vysokými náklady na personál a jistým stupněm nejistoty. To vše vyjde na 150 liber denně (5 500 korun),“ sdělil médiím výkonný ředitel Fredrik Gren.

V zářijovém průzkumu společnosti Ipsos 44 % respodentů uvedlo, že Švédsko by mělo přijmout více uprchlíků. To představuje nárůst od února o 18 procent. Mezitím 30 % dotázaných bylo proti dalšímu přijímání. Skoro třetina řekla, že by byla ochotná ubytovat u sebe uprchlíka.

„Někteří poskytovatelé soukromého bydlení jsou seriózní, ale ostatní jsou kovbojové, kteří se jen snaží vydělat hromadu peněz,“ řekla Marie Sallnäsová, profesorka sociální práce na Stockholmské univerzitě. „Nejsme zoufalí, jsme bohatá země. Situace je však výjimečná a snažíme se udělat vše, abychom ty lidi ubytovali.“

Pronájem bytu 3+kk 85 m2 (Podkrovní)
Pronájem bytu 3+kk 85 m2 (Podkrovní)

Mostecká, Ledeč nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
17 000 Kč/měsíc