Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V hromadném hrobě u Kyjeva se našlo tělo českého dobrovolníka. Měl u sebe doklady

Svět

  7:37aktualizováno  8:49
V jednom z hromadných hrobů poblíž Kyjeva bylo nalezeno tělo českého občana. Prokázaly to dokumenty, které byly spolu s třemi oběťmi objeveny v hrobě. Úmrtí českého občana potvrdilo redakci iDNES.cz ministerstvo zahraničí.

Hrob se nacházel u kraje silnice poblíž Makarivu, který byl po jistou dobu pod kontrolou Rusů. Už dříve se v městě, které leží zhruba 40 kilometrů od západního okraje Kyjeva, podle ukrajinských úřadů našla těla popravených civilistů. Poblíž hrobu s tělem Čecha byla objevena také část granátu F-1, který na místě podle ukrajinské policie zanechali ruští vojáci.

„Dva lidé byli zabiti ranou do hlavy, jeden člověk ranou do břicha. Na pohřebišti byly nalezeny doklady jedné z obětí, občana České republiky. Údaje odpovídají,“ uvedl náčelník policie Kyjevské oblasti Andrij Nebytov.

List Ukrajinská pravda s odkazem na policii napsala, že mrtvý devětačtyřicetiletý český občan před válkou pracoval na Ukrajině jako řidič kamionu. Po vypuknutí bojů přijel pomáhat jako dobrovolník. S rodinou přestal komunikovat 3. března. Doma měl manželku a bratra.

„Náš zastupitelský úřad je ve spojení s policejními složkami,“ sdělila redakci iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. Oznámila, že resort informoval rodinu oběti a po dohodě s ní nebude sdělovat další detaily.

„Zbývající dvě osoby nebyly zatím identifikovány, ale měly na sobě civilní oděv. Budeme prověřovat okolnosti, za kterých k vraždě došlo,“ podotkl Nebytov.

Dva týdny čekání a pátrání

Na zmizení českého občana na Ukrajině upozornili reportéři českého serveru Voxpot, kteří byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve voze u města Makariv.

Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš.

Ten podle ní jako profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl na Ukrajině pomáhat s odvozem lidí z ruskou armádou ohrožených oblastí. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona.

Další den se reportéři vrátili zpět a našli Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.

Začátkem května ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se na Ukrajině pohřešuje občan ČR. „Můžeme potvrdit, že český občan na Ukrajině je nezvěstný. Avšak informaci o jeho úmrtí stále nemůžeme potvrdit. Jsme v kontaktu s jeho rodinou a poskytujeme standardní konzulární služby,“ informovala před dvěma týdny Lenka Do.

17. března 2022

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat