20. srpna 2015 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Makedonie kvůli přílivu uprchlíků vyhlásila mimořádný stav

Ilustrační foto: Uprchlíci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Uprchlíci | foto: ČTK

SKOPJE Makedonie ve čtvrtek kvůli nebývalému přílivu běženců, kteří přes její území míří do Evropské unie, vyhlásila v pohraničí na severu a na jihu země mimořádný stav. Vyloučeno není ani nasazení armády. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na makedonské ministerstvo vnitra informovala agentura Reuters. Makedonie rovněž uzavřela část hranic s Řeckem, aby uprchlíkům znemožnila vstup do země.

„Očekáváme, že zapojení armády přinese očekávané výsledky - zvýší se bezpečnost našeho obyvatelstva ve dvou (příhraničních) regionech a bude možné pečlivěji přistupovat k lidem, kteří budou mít zájem požádat o azyl,“ uvedlo makedonské ministerstvo vnitra.

DPA s odvoláním na zprávy místních médií informovala o tom, že makedonská policie zablokovala klíčovou dopravní tepnu mezi Makedonií a Řeckem, čímž znemožnila tisícům uprchlíků překročit hranice do Makedonie. Cílem opatření je očividně snížit nápor běženců, kteří se snaží dostat do jihomakedonského města Gevgelija a odtud vlakem pokračovat na sever k srbským hranicím. Gevgelija leží na hlavním tahu z řecké Soluně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz