Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Makedonské věznice zachvátí o půlnoci bouře. Vězně rozčilila aféra s amnestií

Evropa

  13:26
SKOPJE - Makedonští vězni oznámili, že zahájí protesty a žádají snížení svých trestů. Pobouřil je krok prezidenta Ďorgeho Ivanova, který nedávno omilostnil 56 osob podezřelých z účasti na ilegálních odposleších a ze zpronevěry velké sumy státních peněz. Mezi amnestovanými je i expremiér Nikola Gruevski. Protesty mají začít o půlnoci ve všech makedonských věznicích. Demonstrace příbuzných vězňů a jejich příznivců se budou odehrávat i před vězeňskými budovami, uvedl server BalkanInsight.

Protivládní bouře v Makedonii - a jejich nezbytná kulisa, policejní těžkooděnci. foto: Reuters

K protestům dochází poté, co prezident Ivanov odmítl petici navrhující snížení trestů vězňům, kterou podepsalo přes 2200 odsouzených, což jsou více než dvě třetiny všech uvězněných v zemi. „Nechtějí být propuštěni, ale chtějí, aby jim byl o 30 procent snížen trest,“ uvedl právník Zvonko Davidović.

Krize v Makedonii

Vězni byli podle právníka pobouřeni odpovědí, které se jim od prezidenta dostalo. Ivanov jim vzkázal, že mají dát plnou moc svým advokátům a podat si jednotlivé žádosti. Teprve poté by mohla být věc zvážena. „Přitom ve stejnou domu omilostnil polovinu politické elity a její spolupracovníky bez jakéhokoli zákona i bez toho, že by podepsali plnou moc pro své právníky. Jde o dvojí standard a selektivní spravedlnost... vězni se cítí být diskriminovaní,“ dodal advokát Davidović.

Nesplněná dohoda

Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů. Vládní konzervativci údajně nechali odposlouchávat na 20 000 lidí, včetně policistů, soudců, novinářů a zahraničních diplomatů. Podle opozičního vůdce Zorana Zaeva stál za odposlechy přímo tehdejší premiér Nikola Gruevski.

Tváří v tvář. Střet demonstranta s policistou v rámci masových protivládních...
„Barevná revoluce“ se nyní odehrává napříč makedonskými městy. Její tváří jsou...

Loni v létě obě strany dospěly díky zprostředkování Evropské unie k dohodě s cílem obnovit v zemi klid. Její součástí bylo i odstoupení Gruevského před předčasnými volbami, jejichž termín byl domluven na 24. dubna. Opozice ale už počátkem letošního roku upozorňovala, že nebyly vytvořeny dojednané podmínky pro poctivé demokratické volby, a proto se hlavní makedonské politické strany v únoru domluvily na odkladu hlasování na 5. června. Opozice nicméně dál tvrdí, že se nic nezměnilo k lepšímu, a proto hodlá volby bojkotovat.

Situaci následně zhoršil prezident Ďorge Ivanov, když ještě před dokončením vyšetřování omilostnil politiky podezřelé z účasti na ilegálních odposleších a ze zpronevěry. Toto kontroverzní rozhodnutí vyvolalo hněvivou reakci stoupenců opozice, kteří od té doby začali protestovat ve Skopji i dalších městech.

Autor: