Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Makedonský expremiér měl jít do vězení. Utekl ale ze země, zřejmě do Maďarska

Svět

  16:03
Skopje/Budapešť - Bývalý předseda makedonské vlády Nikola Gruevski, který měl nejpozději v pondělí nastoupit k výkonu trestu vězení, zřejmě utekl ze země. S odvoláním na blíže neurčené zdroje o tom v úterý informoval server 24.mk. Podle agentury MTI se na facebookovém účtu Gruevského objevila zpráva, že expremiér je v Maďarsku, kde požádal o politický azyl. Není však ověřeno, zda vzkaz skutečně napsal sám politik.

Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski. foto: Reuters

Gruevski byl začátkem října pravomocně odsouzen k dvouletému odnětí svobody za zneužití pravomoci veřejného činitele v souvislosti s nákupem luxusního mercedesu v přepočtu za více než 15 milionů korun. Vůz byl zaplacen z veřejných prostředků, ale měl sloužit jen pro osobní potřebu tehdejšího premiéra. Ten také vybral dodavatelskou firmu, od které pak navíc dostal provizi.

V pondělí byl v Makedonii vydán na Gruevského zatykač poté, co uplynula poslední lhůta k tomu, aby nastoupil k výkonu trestu. Expremiér se to opakovaně různými způsoby snažil odložit. Jeho poslední odvolání ale justice v sobotu zamítla.

Od pátku nebylo možné Gruevskému doručit příkaz k nástupu do věznice a policie přiznala, že neví, kde se nachází. V úterý web 24.mk napsal, že podle neoficiálních informací je Gruevski na území „jednoho sousedního státu, který je členem NATO“. Dodal, že zřejmě zemi opustil nelegálním způsobem. Není známo kdy a kde překročil hranice.

Jsme pro! dávali najevo Makedonci při pochodu na podporu změny názvu země a...

Jsme pro! dávali najevo Makedonci při pochodu na podporu změny názvu země a jejího členství v EU a NATO ve Skopji 16. září

Kdysi všemocnému politikovi, který stál v čele VMRO-DPMNE (dříve vládnoucí, v úterý hlavní opoziční strany), byl pas odebrán už loni v červenci v souvislosti s několika procesy, které se proti němu vedou. Obviněním čelí v dalších pěti trestních řízeních. Týkají se korupce, zneužití moci, volebních podvodů, ale i rozsáhlých ilegálních odposlechů představitelů opozice i občanské společnosti.

Gruevski, který byl předsedou vlády v letech 2006 až 2016, všechna obvinění odmítá a tvrdí, že jde o politické pronásledování.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat